Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 22:05

Właściwy rozmiar stanika - jak go dobrać?Coraz więcej kobiet uświadamia sobie, że przez wiele lat wybierało biustonosz kierując się pierwszym wrażeniem i nie weryfikując swoich rzeczywistych wymiarów. Uleganie przyzwyczajeniom sprawia, że biust wygląda nieatrakcyjnie w źle dobranym staniku, ale uciskająca bielizna stanowi także zagrożone jest zdrowie kobiety. W sklepach z bielizną coraz częściej można spotkać się z usługą brafittingu, czyli indywidualnego doboru rozmiaru stanika. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na taką konsultację, warto samej zatroszczyć się o znalezienie odpowiedniego rozmiaru.

Jak rozpoznać źle dobrany stanik?

O niewłaściwym rozmiarze świadczy przede wszystkim brak komfortu. Jeśli czujemy, że w czasie ruchu stanik przesuwa się ku górze lub uciska, a piersi nie pozostają na swoim miejscu, powinno to stanowić sygnał alarmowy. Łatwo dostrzec także wizualne oznaki niewłaściwie dopasowanej bielizny:
- opadający zbyt nisko biust może być oznaką zbyt długich lub słabych ramiączek, które nie są w stanie go utrzymać. Z problemem tym spotykają się z reguły właścicielki większych piersi;
- odstająca miseczka – jest spowodowana zawyżonym rozmiarem, bowiem biust nie wypełnia jej w całości;
- piersi wychodzące dołem podczas unoszenia rąk to dowód na zbyt luźny obwód.

Dobór właściwego rozmiaru

Aby znaleźć swój idealny rozmiar, potrzebny jest jedynie metr krawiecki i tabela rozmiarów. Pomiarów dokonujemy mierząc obwód pod biustem oraz w biuście, w jego najszerszym miejscu. Istotna jest różnica pomiędzy uzyskanymi wartościami, która wskaże nam miseczkę. Rozmiar A będą posiadać kobiety, u których pomiar wykazał 12 cm różnicy. Każdy następny rozmiar miseczki to kolejne 2 cm. Wybierając obwód stanika warto natomiast wypróbować mniejszy, niż wskazuje to pomiar, bo znaczenie ma także rozciągliwość materiału.
Nawet znając swój rozmiar, nie kupujmy biustonoszy bez ich przymierzenia. Każdy model ma inny kształt i rozmiary mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta. Podczas przymiarek stanik powinniśmy zapinać na drugą haftkę oraz optymalnie wyregulować ramiączka, by ocenić, czy podtrzymają odpowiednio piersi. Istotne jest także umieszczenie biustu w miseczce – w tym celu przesuwamy pierś od pachy do środka, ale nie w kierunku od dołu do góry. Pomoże to ocenić, czy biust faktycznie mieści się w miseczce i jaki jest efekt końcowy.