Najnowsze wiadomości

28 września 2023 11:57

Terminarz – okresy wyprzedażoweŁowcy okazji czekają na nie niecierpliwie. Wyprzedaże to najlepszy moment, by kupić ubrania, kosmetyki czy gadżety w najlepszych cenach. Kiedy możemy liczyć na najlepsze promocje? Jaką strategię na wyprzedażach przyjąć? Oto poradnik smart shoppingu.

Smart shopping to pojęcie, które na polski najlepiej przetłumaczyć jako „sprytne kupowanie”. Jak kupuje sprytny klient? Przede wszystkim – nie przepłaca. Wie, gdzie szukać promocji i kiedy może liczyć na największe obniżki. Umie uzbroić się w cierpliwość i planować zakupy z kalendarzem w ręce. Od dawna już bowiem wyprzedaże odbywają się w stałym rytmie i z góry wiadomo, czego można się spodziewać w sklepach. Co i kiedy kupimy po najlepszych cenach?

Zacznijmy od grudnia – miesiąca, który ze względu na święta jest prawdziwym zakupowym szaleństwem. Warto pamiętać, by nie opróżnić portfela przed świętami, bo pierwszego dnia po Bożym Narodzeniu, 27 grudnia oficjalnie rozpoczynają się zimowe wyprzedaże. Tego dnia należy się liczyć z ogromnymi kolejkami w centrach handlowych. Powód? Obniżki już są spore (zazwyczaj od dwudziestu do pięćdziesięciu procent), a wybór rozmiarów i modeli wciąż duży. W promocyjnych cenach znajdziemy ubrania i dodatki z kolekcji jesienno – zimowej, a także zabawki i odzież dziecięcą. Z oczywistych przyczyn to też najlepszy moment, by zaopatrzyć się w dekoracje świąteczne – w przypadku tych artykułów obniżki sięgają nawet siedemdziesięciu procent!

W styczniu trwają zimowe wyprzedaże. Ceny spadają – obniżki o 70 czy 80 procent nie należą do rzadkości. Przeceniane są teraz stroje i dodatki wieczorowe, a także odzież sportowa i sprzęt. To dobry moment, by uzupełnić zapasy przed wyjazdem narciarskim.

W połowie lutego kończą się zimowe wyprzedaże, a w sklepach zaczyna królować kolekcja wiosenna. Promocje są bardzo duże, ale wybór – niewielki. To idealny moment dla tych, którzy mają mniej typowe rozmiary. Po 14 lutego w promocyjnych cenach kupisz gadżety walentynkowe.

Teraz na promocje należy poczekać do czerwca – wówczas, pod koniec miesiąca ruszają wyprzedaże wiosenne i letnie. Podobnie jak w przypadku wyprzedaży zimowych na początku obniżki są mniejsze, ale wybór bardzo duży. Wcześniej mamy szansę tylko na niewielkie obniżki w ramach midseason sale czyli wyprzedaży środka sezonu.

W lipcu i sierpniu ceny dalej spadają – pod koniec wakacji możemy kupić letnie rzeczy taniej nawet o 90 procent! Obniżane są też ceny sprzętu sportowego, kostiumów kąpielowych, zabawek dziecięcych. Do sklepów wkracza kolekcja spod znaku „back to school”, którą już około 15 września kupimy po znaczących obniżkach. To idealny moment, by uzupełnić garderobę pociechy o galowe ubrania i zakupić zapas artykułów szkolnych na cały rok. W sklepach pojawia się też w pełnych cenach kolekcja jesienna – dopiero od października przeceniane będą pojedyncze modele jako midseason sale.

Jesienią istnym festiwalem promocji jest jeszcze black Friday – zwykle jest to ostatni piątek listopada, jednak promocje rozciągają się na cały tydzień pod hasłem black week. To świetny moment, by kupić na przykład prezenty gwiazdkowe.
Uwaga: korzystając z wyprzedaży warto trzymać rękę na pulsie i pilnować cen, ponieważ w wielu sklepach zdarza się, że promocje są pozorne, to znaczy sztucznie zawyża się ceny przed wyprzedażą, by następnie jako cenę promocyjną podawać tę, która obowiązywała na początku.