Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 22:47

Sukienka wieczorowa – co musisz wiedzieć?



Sukienka wieczorowa to coś, co każda kobieta powinna mieć w swojej szafie. Nawet jeśli regularnie nie uczestniczysz w wielkich balach i przyjęciach, nigdy nie wiesz, kiedy nadarzy się okazja, by wystąpić w takim stroju. A szukanie go w panice na ostatnią chwilę to przepis na stylizacyjną katastrofę!

Pod hasłem „suknia wieczorowa” możemy znaleźć bardzo różne propozycje. Zacznijmy więc od klasycznego rozumienia tego słowa. Formalny dress code to zbiór jasnych zasadach, które określają, jaki strój, kiedy obowiązuje. W przypadku eleganckich zaproszeń mamy do czynienia z informacją czy będzie to formalny strój wieczorowy, czy strój wieczorowy. Wbrew pozorom są to różne sytuacje.

Formalny strój wieczorowy niekiedy kryje się pod hasłem white tie, dla mężczyzny obowiązkowy jest wówczas frak, dla kobiety – suknia, buty i torebka. Jest to najwyższy poziom elegancji. Strój wieczorowy, czyli black tie to o stopień niżej. Dla mężczyzny oznacza to smoking, dla kobiety – również suknię, ale też spódnicę lub spodnie, co w przypadku stroju formalnego jest absolutnie niedopuszczalne.

Suknia odpowiednia jako element stroju formalnego wieczorowego to klasyczna suknia balowa. Powinna być wyraźnie rozkloszowana, o długości zakrywającej buty. Zwykle ma też gorsetową górę. Może być wydekoltowana, odsłaniać ramiona, mieć wycięcie na plecach. Ile ciała można pokazać? To już kwestia dobrego smaku – strój balowy pozwala na dekolty, jednak nie można osunąć się w wulgarność. Kolorystyka? Wbrew pozorom – nie musi to być wcale czerń. Suknie wieczorowe występują w całej palecie kolorystycznej. Tradycyjnie wyłączona jest z niej biel jako kolor panien młodych oraz debiutantek na balach. Ważne by materiał był szlachetny, a kolor dopasowany do typu urody. Warto postawić na barwy nieoczywiste – kobalt, szmaragdową zieleń, nasycony pomarańcz… Oczywiście czerń także będzie strzałem w dziesiątkę. Strój mogą uzupełniać długie rękawiczki oraz – oczywiście – efektowna biżuteria. Do tak eleganckiej sukni dobieramy oczywiście buty na obcasie – dziś dopuszcza się też sandały w sezonie letnim, tradycyjnie obuwie powinno być kryte.

Strój wieczorowy to okazja, gdy suknia nadal jest długa, jednak już nie rozkloszowana, to nie jest strój balowy. Oczywiście może się nieco rozszerzać, bo litera A to fason bardzo korzystny dla sylwetki. Należy jednak unikać trenów, tiulu i nadmiaru falban. Jeśli chodzi o odkrywanie ciała obowiązuje tu zasada jak wyżej – w granicach dobrego smaku. Warto pamiętać, że dużo ciekawszym rozwiązaniem są głębokie dekolty na plecach przy stonowanej i zabudowanej części przedniej sukni wieczorowej. Kolorystyka jest dowolna. Suknia wieczorowa nie musi być gładka, warto jednak pamiętać, że wzory są zdecydowanie trudniejsze, jeśli chodzi o osiągnięcie odpowiednio eleganckiego efektu.

Sukienki wieczorowe mniej formalnie
Powyższe informacje dotyczą oczywiście klasycznych zasad, bardzo sformalizowanych. Na imprezach w gronie prywatnym, które nie są oficjalnymi przyjęciami mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Na przykład odchodzi się już od zasady, że po godzinie 18 kobieta powinna wystąpić w długiej sukni. To dobrze, bo nie każda sylwetka dobrze prezentuje się w takich fasonach – niekiedy krótsze sukienki pasują lepiej. Krótkie sukienki na wieczór, tradycyjnie nazywane raczej koktajlowymi, co mniej formalne. Najczęściej wybierane są równe odmiany tak zwanej malej czarnej – od skromniejszej po bardzo ozdobne, z cekinami i brokatem na imprezy w karnawale.