Najnowsze wiadomości

28 września 2023 12:30

Sport i elegancja – czy to połączenie ma sens?Połączenie stylu sportowego i eleganckiego wydaje się być niezbyt trafionym - w końcu z samej definicji to dwa przeciwstawne pomysły na ubiór. Jednakże, w dzisiejszych czasach moda charakteryzuje się różnorodnością, pewną dowolnością w stylizacjach, a przede wszystkim, ceni sobie indywidualność. Trzeba jednak umieć łączyć przeciwieństwa z głową. Podpowiadamy jak to zrobić.

Sportowa elegancja raczej nie będzie znaczyła bluzy z kapturem połączonej z czarnymi lakierkami, czy spodni od smokingu do wytartych trampek. Istnieją jednak męskie ubrania, które stworzone zostały właśnie po to, by łączyć w sobie luźną wygodę i odrobinę elegancji. Projektanci znani na całym świecie jak Michael Kors, czy Ralph Lauren z upodobaniem tworzą ostatnio taki właśnie połączenia. Warto przyjrzeć się temu, co proponują.

Styl smart casual

Najprościej jest zapoznać się ze stylem smart casual. Ten stosunkowo nowy styl ubierania się podbił serca mężczyzn na całym świecie. Ponieważ dress code w wielu miejscach pracy nie jest już tak restrykcyjny, jak kiedyś i dopuszcza wiele odstępstw od klasycznego biznesowego garnituru, panowie, którzy w marynarce i pod krawatem czują się zbyt skrępowani, mają wreszcie szansę zabłysnąć. Smart casual to właśnie taki styl - łączący elementy formalne z nieformalnymi w sposób, który pozwoli Ci zachować swój indywidualny charakter modowy, a jednocześnie być na tyle eleganckim, by zadać szyku. Nie dotyczy to zresztą tylko miejsca pracy - smart casual sprawdza się doskonale na wyjścia ze znajomymi na miasto, czy randkę.

Podstawowym zestawem kojarzącym się ze stylem smart casual są spodnie chinosy, nieformalna koszula, sportowa marynarka i buty również w nieformalnym stylu. Przyjrzyjmy się tym elementom oddzielnie, by zrozumieć tę stylizację. Chinosy to spodnie podobne do klasycznych spodni garniturowych, jednak wykonane z bawełny, czasem w typie włoskim - wąskie i nieco krótsze, nad kostkę; często wybierane w kolorach nieco bardziej odważne niż garniturowe czernie i granaty. Beżowe, niebieskie, oliwkowe, czy wiśniowe chinosy to świetny wybór przy stylu smart casual. Nieformalność koszuli również opiera się głównie na kolorach - także tu możemy pozwolić sobie na nieco bardziej wyraziste odcienie, a także wzory i desenie. Trzeba jednak pamiętać o umiarze - kolory nie mogą się ze sobą gryźć, a wzory nie powinny być przesadnie krzykliwe. Ostatecznie wciąż chodzi nam o szyk i elegancję. Popularną ostatnio alternatywą dla koszul, zwłaszcza na chłodniejsze miesiące, stał się ostatnio cienki bawełniany golf, który także dobrze się prezentuje przy sportowej marynarce. Ta natomiast różni się od garniturowej przede wszystkim materiałem; może być z tweedu lub bawełny. Popularne są też marynarki z łatami na łokciach lub w prosty wzór, np. kratę. Smart casualowego looku dopełniają buty - również bardziej nieformalne, ale wciąż nie całkiem sportowe, jak materiałowe trampki. Doskonale sprawdzą się tu brogsy, czyli skórzane buty podobne jak do klasycznego garnituru, ale ozdobione ażurowymi perforacjami lub mokasyny, na przykład zamszowe. Dobrym wyborem będą też skórzane trampki lub sneakersy. Jeśli chcemy jeszcze bardziej wyrazić siebie, można strój urozmaicić dodatkami. Przykładowo może to być kolorowy pleciony pasek do spodni, lub, modna ostatnio alternatywa dla paska - szelki. Oryginalna muszka pod szyją także sprawdzi się jako ciekawy dodatek.

Kreatywny business look

Dla panów bardziej zainteresowanych modą jeszcze ciekawszą opcją może być tak zwany kreatywny business look. W ogólnych zasadach bardzo podobny do smart casual, tu jednak czerpie się więcej inspiracji w tym, co aktualnie dzieje się na światowych wybiegach. Dobierając elementy stroju można podpatrzeć połączenia kolorystyczne, czy dodatki wprost z wybiegów i w ten sposób stworzyć jeszcze bardziej niepowtarzalną stylizację.
Czy zatem łączenie ubiorów eleganckich ze sportowymi ma sens? Owszem, jeśli jest to zrobione ze smakiem i zgodnie z panującymi zasadami. Taka stylizacja zyskuje na popularności, nie jest więc trudno znaleźć przykładowe zestawy, które panowie mogą wybrać. Sklepy oferują szeroki wybór półformalnych ubrań męskich, które łączą w sobie szyk formalnych ubiorów z wygodą elementów sportowych.