Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 20:20

Rozsądne zakupy świąteczne - czy to możliwe?Święta to czas w którym zapraszamy gości, podajemy wiele różnych potraw, wypijamy sporo alkoholu. Święta to również czas obdarowywania się, dekorowania mieszkań, zabawy. Aby święta spędzić radośnie niestety musimy zrobić świąteczne zakupy, które często rujnują nasz budżet. Jak kupować przed świętami, aby nie wydać zbyt wiele? To pytanie z pewnością zadaje sobie większość z nas. Poniżej kilka wskazówek.

Co zrobić, żeby nie zostawić w sklepie wszystkich pieniędzy?

Zrób listę zakupów i trzymaj się jej. Staraj się nie zwracać uwagi na produkty w specjalnych świątecznych promocjach, jeśli nie ma ich na Twojej liście. Kolejna czekolada z Mikołajem najprawdopodobniej nie jest absolutną koniecznością, nawet jeśli opakowanie wygląda bardzo ładnie. Postaraj się również ustalić wcześniej ilości danego produktu na swojej liście. Postaraj się przypomnieć sobie jakie ilości zostały faktycznie zjedzone w Twoim domu podczas poprzednich świąt. Niestety, napędzani świąteczną gorączką często kupujemy zbyt duże ilości np. wędlin, czy mięsa, które – z uwagi na krótki termin przydatności – psuje się i musi zostać wyrzucone.

Nie daj się złapać na „specjalne promocje”. Wiele sklepów oznacza produkty jako przecenione, podczas gdy tak naprawdę cena jest taka sama lub niższa zaledwie o parę groszy. Jeśli kupujesz przeceniony produkt, sprawdź datę ważności. Często przyczyną obniżania cen jest zbliżający się termin przydatności – a przecież nie chcesz otruć swojej rodziny na święta! Postaraj się zrobić zakupy najwcześniej jak to możliwe. Oczywiście, zakupy spożywcze najlepiej zrobić bezpośrednio przed świętami, ale może niektóre produkty o długim terminie przydatności możesz kupić wcześniej. Nigdy nie kupuj prezentów na ostatnią chwilę!

Bieganie po sklepach w przeddzień świąt nie tylko przysporzy Ci stresu i nerwów, ale również pochłonie niewspółmiernie dużo czasu. Im bliżej świąt tym większe są kolejki w sklepach. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić czas, kupuj prezenty z wyprzedzeniem. Jeśli planujesz zakup prezentu przez Internet, podawany przez sklep czas dostawy pomnóż przez dwa. Przed świętami sklepy i firmy kurierskie często mają znacznie więcej zamówień, co zdecydowanie wydłuża czas wysyłki i doręczenia.