Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 21:58

Rodzaje męskiego obuwiaButy, jako element stylizacji, nie powinny być traktowane po macoszemu. Źle dobrane, czy to stopniem formalności, czy kolorem, od razu rzucają się w oczy i mogą zepsuć nawet najlepszy strój. Dlatego warto jest wyposażyć swoją szafę w kilka par dobrej jakości butów na różne okazje.

Choć mogłoby się wydawać, oceniając po ofercie sklepów i półkach sklepowych, że wybór męskiego obuwia jest ogromny, istnieje właściwie kilka podstawowych typów obuwia, które panowie powinni rozważyć i dobrać, tak, aby mieli przygotowane coś na każdą pogodę i okazję.

Buty męskie podzielić można przede wszystkim ze względu na sposób wiązania: sznurowane, jak Oksfordy i derby, zapinane na klamry, czyli monki oraz wsuwane, jak loafersy i mokasyny. To jeśli chodzi o buty bardziej eleganckie, niesportowe.

Oksfordy

Klasyką, bez której nie powinna istnieć żadna męska garderoba są Oksfordy, zwane również wiedenkami. To właśnie te buty powinny być wybrane na oficjalne okazje, do garnituru, zwłaszcza czarnego. Nie znaczy to, że nie sprawdzą się też na bardziej codzienne wyjścia, jak spotkanie biznesowe, czy nawet randka, wtedy jednak lepiej zdecydować się na buty z innego materiału, na przykład zamszowe, lub w kolorze innym, niż czarny, jak choćby brąz. Na ogół Oksfordy nie mają zdobień, mogą być wykonane z lakierowanej skóry, ale uwaga! Lakierowane buty pasują jedynie do smokingu.

Derby (angielki)

Drugim w kolejności pod kątem stopnia formalności obuwiem są derby, znane też jako angielki. Różnią się nieco krojem od Oksfordów, częściej też są wybierane w kolorach innych niż czarne - od jasnych brązów, po ciemniejsze odcienie tego koloru, lub, chociażby, wiśniowe. To eleganckie buty, które można założyć nawet do dżinsów. Częściej również można znaleźć je w wersji ze zdobieniami.

Brogsy

Tu warto wspomnieć o tym, czym są brogsy. Brogsy to ogólne określenie na wszystkie buty męskie zdobione eleganckimi perforacjami. Nie jest to więc typ obuwia jako taki, a raczej sposób ażurowania butów. Im więcej zdobień, tym mniej formalne buty. Perforacje mogą przebiegać wzdłuż linii szwów, ale nie tylko - pełne brogsy będą miały zdobienia również na noskach, często w formie rozety. Buty brogsowane nigdy nie powinny być zakładane na oficjalne, formalne okazje. Świetnie za to sprawią się na bardziej codzienne okazje - wyjścia ze znajomymi lub dzień w biurze.

Monki

Monki to charakterystyczne buty; nie są wiązane, a zapinane na klamerki. Również te buty, choć stosunkowo eleganckie, nie sprawdzą się w oficjalnych sytuacjach, będą za to idealne na półformalne i bardziej casualowe okazje. To dobry wybór dla mężczyzn odważnych, którzy lubią nieco pobawić się modą i nie boją się alternatyw dla klasyki.

Loafersy i mokasyny

Na lato najlepszą opcją są loafersy i mokasyny. To stosunkowo podobne do siebie typy, różnią się głównie niewielkim obcasem, który występuje w loafersach, mokasyny zaś to buty całkiem płaskie. Te letnie buty nosimy bez skarpet - można ewentualnie zdecydować się na „stopki”, ale tylko takie, które nie będą ani trochę wystawać z buta. Należy też pamiętać, że choć uchodzą za stosunkowo wizytowe, ani loafersy, ani mokasyny nie powinny zastąpić Oksfordów do garnituru. Sprawdzą się lepiej, jako półformalna opcja na przykład na letnią imprezę ze znajomymi.

Trzewiki, buty Chelsea

Na zimniejsze miesiące z kolei warto wyposażyć się w trzewiki lub buty Chelsea, zwane też sztybletami. Te nieco wyższe buty ochronią kostkę, a przy tym nadal będą wyglądać elegancko. Trzewiki na ogół są wiązane, mogą mieć fason taki, jak derby, choć wyższą cholewę, sztyblety natomiast to buty wsuwane, wyposażone w elastyczną gumę po bokach, która ułatwia zakładanie.

Zasady kolorystyczne

Istnieje oczywiście więcej rodzajów męskiego obuwia, które przydadzą się na różne okazje i pogodę. Warto też zapamiętać kilka żelaznych zasad, jeśli chodzi o kolor obuwia. Do czarnego, oficjalnego garnituru tylko czarne buty. Przy granatowym ubiorze sprawdzą się zarówno czarne, jak i brązowe, czy wiśniowe. Podobnie w przypadku garnituru grafitowego. Również do szarego, czy to w jaśniejszym, czy ciemniejszym odcieniu można wybrać z kilku odcieni brązowych butów lub postawić na czerń.
Buty mają dopełniać stylizację, muszą więc być starannie wybrane; nie istnieje obuwie absolutnie idealne na wszystkie okazje. Męska szafa powinna być dobrze wyposażona w różne rodzaje obuwia - ruszaj więc na zakupy!