Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 22:44

Praca w coworkingu – czy to opłacalne rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie?​Coworkingi coraz łatwiej odnaleźć nie tylko w największych miastach w Polsce. To przestrzeń przepełniona pracą, gdzie można trafić na osoby pracujące dla różnych firm z różnych stron świata. Co warto wiedzieć o pracy w coworkingu, ile kosztuje coworking i jak sprawić, by móc korzystać z niego zupełnie za darmo?

Dla kogo jest coworking?

Coworkingi to przestrzeń dla osób, która pracuje zdalnie, poza biurem naszej firmy. Przed pandemią praca w domach i mieszkaniach nie była tak popularna, i zdecydowanie częściej wybierano coworkingi, obecnie jednak ich popularność będzie również tylko rosła, gdyż wiele osób z jednej strony przyzwyczaiło się do pracy zdalnej, z drugiej strony – nie chce już pracować w zamknięciu i izolacji.

Coworkingi są więc idealne dla osób pracujących zdalnie, w tym dla freelancerów, ale są opcją idealną również dla młodych przedsiębiorców. Dodatkowo chętnie wykorzystywane są one przez osoby, które pracują dla firm z innego kraju, bez biura w Polsce.

Ile kosztuje coworking?

Ceny coworkingów potrafią być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od ich lokalizacji, standardu, ale również opcji pakietowej, na którą ktoś się zdecyduje. Przykładowo, najtańsze pakiety mogą kosztować 300-400 zł miesięcznie, jednak umożliwiają one jedynie korzystanie z biurek typu hot desk i to nie więcej, niż np. przez 100 godzin miesięcznie. Jeżeli dana osoba chce posiadać swoje własne, dedykowane biurko, mieć dostęp do coworkingu nie tylko przez nienormowaną ilość godzin, ale również w dowolnych godzinach, a dodatkowo oczekuje ona np. miejsca parkingowego, a sam coworking będzie znajdował się w dobrej lokalizacji w Warszawie, to cena takiego miejsca może wynosić już nawet około 1500 zł miesięcznie. Jest to już więc kwota naprawdę znaczna.

Czy istnieją darmowe coworkingi?

Wiele osób, wstępnie zainteresowanych pracą w coworkingu, rezygnuje z niej ze względu na koszty. Początkujący freelancerzy, początkujący przedsiębiorcy, osoby na stanowisko juniorskich – dla nich wydanie około 500, 1000 czy 1500 zł jest kwotą za dużą do tego, by decydować się na prace w danym miejscu. Praca z domu czy mieszkania w takim przypadku będzie znacznie lepszym wyborem.

Istnieją jednak coworkingu, które oferowana są zupełnie za darmo. Najczęściej można trafić na nie w galeriach handlowych, a jedną z nich jest podwarszawska Galeria Łomianki – jej coworking (Współpracownia) będzie więcej idealnym wyborem dla mieszkańców Łomianek i osób z samej Warszawy czy nawet jej okolic.

Coworking, pomimo tego, że jest darmowy, jest naprawdę profesjonalnie wyposażany, nie brakuje nie tylko biurek, foteli, internetu, sprzętów biurowych, ale nawet strefy relaksu! Jest to więc miejsce idealne dla osób, które chcą pracować w coworkingu, jednak niekoniecznie chcą za niego płacić.

Z coworkingu w Galerii Łomianki chętnie korzystają freelancerzy, osoby pracujące zdalnie czy nawet studencie. Samo miejsce idealnie nadaje się również jako miejsce spotkań biznesowych, dlatego jest ono chętnie wybrane również przez początkujących przedsiębiorców. Wielkim plusem jest nie tylko lokalizacja samego centrum handlowego, ale również fakt, że czekają tu kawiarnie i restauracje, dzięki czemu przerwa na obiad czy kawę nigdy nie będzie problemem.

Miejsc w coworkingu w Galerii Łomianki nie można rezerwować, miejsce do pracy będzie więc dostępne dla osób, które jako pierwsze zajmą je danego dnia. Coworking otwarty jest zawsze w godzinach pracy samej Galerii.