Najnowsze wiadomości

28 września 2023 12:33

Męskie koszule – co musisz wiedzieć przed zakupem?



Na jakie okazje warto wskoczyć w koszulę, by zrobić dobre wrażenie? Oczywiście poza okazjami faktycznie formalnymi, kiedy koszula jest praktycznie obowiązkowa, jak egzaminy, studniówka, rozmowa o pracę, czy wesele. W tych wypadkach nie ulega wątpliwości, że koszulę założyć trzeba i to z tych bardziej eleganckich - gładką, białą lub jasnoniebieską, często w komplecie z całym garniturem. Jest jednak wiele sytuacji, w których, choć nieobowiązkowa, koszula świetnie się sprawdzi i zrobi naprawdę dobre wrażenie. Randka, wieczorne wyjście z kolegami, rodzinny obiad, to tylko niektóre przykłady. W niejednym zakładzie pracy obowiązuje dress code, zgodnie z którym również najlepszym wyborem byłaby koszula. Tu jednak można nieco bardziej pobawić się możliwościami.

Warto więc, a wręcz wskazane jest, żeby koszul w szafie mieć kilka - na różne okazje i sytuacje. Jak jednak wybrać dobrą koszulę? Sprawdź kilka podstawowych informacji o tym ubiorze, które pozwolą Ci dokonać dobrego wyboru.

Sprawdź rozmiar

Przede wszystkim trzeba wybrać dobry rozmiar. W przypadku koszul rzadko trafia się klasyczne S/M/L. Rozmiar koszuli mierzony jest w dwóch wymiarach: rozmiar kołnierzyka i wzrost.
Rozmiar kołnierzyka to po prostu obwód szyi. Należy jednak pamiętać, że żeby koszula była dobrze dopasowana i nie uciskała Cię w szyi, trzeba zostawić odrobinę luzu, nie za dużo jednak, by kołnierzyk nie odstawał. Idealnie będzie gdy będziesz mógł swobodnie włożyć jeden palec między szyję, a kołnierzyk. Tak też najlepiej sprawdzić, czy ten wymiar jest dobrze dobrany. Kołnierzyk, zwłaszcza w koszulach bardziej eleganckich i na formalne okazje powinien być też stosunkowo sztywny. Usztywnienia kołnierzyka, tak zwane fiszbiny, są często robione z plastiku i w dobrych koszulach istnieje możliwość ich wyciągnięcia. To szansa, by samemu zdecydować, czy chcemy koszulę ze sztywniejszym, czy raczej miękkim kołnierzykiem. Fiszbiny powinny być też wyciągane przed każdym praniem. W koszulach nieco gorszej jakości, usztywnienie nie jest wyciągane, a po kilku praniach traci właściwości. Pozostaje też kwestia kształtu kołnierzyka - istnieje ich kilka i powinny być dopasowane do kształtu twarzy, długości szyi i stopnia formalności ubioru.

Dobieranie koszuli do wzrostu

Jeśli chodzi o dobieranie koszuli do wzrostu, należy zawsze sprawdzać tabelę rozmiarów, jako, że różne sklepy mają różne rozmiarówki i nie ma jednej uniwersalnej rozpiski. Koszula powinna być na tyle długa, żeby można było ją włożyć w spodnie, i żeby po kilku krokach czy przysiadnięciu na chwilę z tych spodni nie wyszła tworząc fałdy materiału lub swego rodzaju „ogon”. Pamiętać też trzeba, że koszula uzyskuje swój właściwy rozmiar po mniej więcej trzech praniach. Renomowane firmy często zaniżają sztucznie numerację, żeby wziąć to pod uwagę. Koszula powinna przylegać do ciała, nie odstawać, ale równocześnie nie być obcisła. Nie może ograniczać swobody Twoich ruchów.

Krój ma znaczenie

Istnieje też kilka różnych krojów; zależnie od sylwetki, należy wybrać ten najbardziej do siebie dopasowany, zgodnie z nazwą znajdującą się na metce. „Custom fit” to krój uniwersalny, który w założeniu powinien pasować na wszystkich, w wielu przypadkach jednak okazuje się, że inny krój będzie leżał lepiej. „Regular fit” to koszula bez wcięcia w talii, dla panów o regularnej budowie ciała. Ważne, by nie wybrać sobie koszuli szerszej niż trzeba „na wszelki wypadek” - to nie ukryje mankamentów ciała, a wręcz przeciwnie spowoduje wrażenie, że jesteś grubszy, niż w rzeczywistości. „Slim fit” to krój wyszczuplony, dla mężczyzn szczupłych, albo wręcz chudych. Zdarza się, że dana firma dysponuje też rozmiarem „super slim fit”. Nie są to wszystkie dostępne opcje - często występuje też krój „relaxed” dla panów bardziej obfitych, są też wariacje na temat tych kilku podstawowych możliwości.
Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę są mankiety - tu jednak nie ma wiele do zapamiętania. Najważniejsze jest to, że mankiety na spinki są bardziej eleganckie i formalne, na guziki zaś zakładamy do nieformalnych stylizacji. Rękaw koszuli powinien sięgać za nadgarstek, a jeśli zakładamy ją do garnituru - wystawać około 1,5cm poza rękaw marynarki.
Ostatnia sprawa to materiał. Najlepsze koszule to te z bawełny, są one jednak stosunkowo kosztowne. Często spotykaną kombinacją jest 80% bawełny i 20% poliestru - te koszule są zdecydowanie tańsze, a także mniej się gniotą. Ich wadą jednak jest to, że przez domieszkę sztucznego materiału są mniej wygodne i mniej przewiewne, powodując pocenie.

Wygoda przede wszystkim

Bardzo ważne jest, aby kupując koszulę przymierzyć ją, poruszać się w niej trochę, obejrzeć ze wszystkich stron. Ma to być ubiór elegancki, ale również komfortowy; musi dobrze pasować i dawać Ci swobodę ruchów. Zainwestuj w kilka dobrych koszul - jasne i jednolite na formalne okazje, na bardziej codzienne, nieformalne spotkania zaś możesz pozwolić sobie na bardziej wesołe stylizacje - w ofertach sklepów można obecnie znaleźć świetne koszule w paski, czy kratki, które dodadzą Ci trochę luźniejszego, półformalnego charakteru.