Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 22:45

Męski zegarek – jak go wybrać?Zegarki dla mężczyzn właściwie nigdy nie były kwestią jedynie pragmatyczną. Na początku swojego istnienia zegarki noszone były przez panów w kieszeni, często na ozdobnym łańcuszku. Zegarki noszone na nadgarstku zarezerwowane były dla kobiet, jako element biżuteryjny. Zmiana nastąpiła w czasie I Wojny Światowej, gdy okazało się, że zegarki noszone w kieszeni są mało praktyczne dla żołnierzy i lepiej takowy mieć wokół ręki. Po wojnie przyjęło się już na stałe, że mężczyźni zegarki noszą na nadgarstkach i dość szybko gadżet ten stał się elementem równie przydatnym, co ozdobnym, swego rodzaju symbolem prestiżu, wizytówką mężczyzny - zwłaszcza biznesmena, ale nie tylko. Oczywistym jest więc, że zegarek powinien być dobrze dobrany. Jak wybrać idealny dla siebie?

Dopasowanie do własnego stylu

Niestety, zegarek uniwersalny nie istnieje. Wiele zależy od Twojego własnego stylu, okazji na jaką się szykujesz, a także tego, co ubierasz. Podobnie jak wszystkie akcesoria, również zegarek powinien być dopasowany do powyższych kryteriów. Na szczęście, obecnie w ofercie są dziesiątki zegarków do wyboru, w różnych stylach, kolorach, a także o różnych funkcjonalnościach. Przyjrzymy się kilku typom zegarków, aby mieć ogląd na to, co można znaleźć w sklepach i z czego wybierać.

Zegarek wizytowy

Zegarek wizytowy to dość podstawowy rodzaj, dobrze sprawdzający się do eleganckiego ubioru na średnio formalne okazje, jak na przykład ważne spotkanie biznesowe, czy świąteczna kolacja. Tu warto postawić na prostotę i brak przyciągających wzrok ozdób. Skórzany pasek, czytelna tarcza, prosta koperta. Ma to być dodatek dopełniający całej stylizacji i nie powinien przyćmić Twojego looku. Powinien natomiast być dobrze dopasowany do pozostałych elementów ubioru - unikaj zatem zegarków na przykład na czarnym pasku, jeśli masz na sobie niebieski garnitur i brązowe buty - takie połączenie będzie się gryzło.
Zegarek wieczorowy może być bardziej ozdobny. To dodatek do bardzo formalnego garnituru, na bankiety, bale, czy ślub. Tutaj kwestia funkcjonalności i praktyczności zostaje zepchnięta na drugi plan, a sam zegarek ma być raczej po prostu akcesorium. Zdobienia będą tu bardziej na miejscu, ale również tu należy zachować umiar, tak, aby nie było wrażenia dysonansu z całym garniturem; musi do niego idealnie pasować.
Zegarki casualowe, noszone na co dzień dużo trudniej zdefiniować. Wiele zależy od indywidualnego stylu ubioru i charakteru noszącego - to właśnie do tego powinien być dopasowany. Jeśli na co dzień do pracy nosisz zgodne z dress codem stylizacje smart casual, z pewnością w ofercie sklepów znajdziesz zegarek dopasowany do takiego ubioru. Być może w nieco odważniejszym kolorze, z lekko zdobioną kopertą, dodatkowymi funkcjami na tarczy, a może na tekstylnym zamiast skórzanego paska? Tu wybór zależy od Ciebie i tego, co do Ciebie będzie najlepiej pasowało i oddawało Twój styl. Jeśli nosisz się bardziej na sportowo warto zainwestować w zegarek bliższy sportowym - elegancki, nawet w wersji casual, będzie wyglądał na Twoim nadgarstku nie na miejscu.

Zegarki sportowe

Jeśli chodzi o zegarki stricte sportowe, zawsze będzie ważniejsza funkcjonalność niż wygląd jako taki, choć nietrudno dziś kupić zarówno praktyczny, jak i efektowny model. Zegarek sportowy ba być wygodny, wytrzymały, najlepiej wodo- i wstrząsoodporny. Częściej będą to modele z tworzyw sztucznych, z elektroniczną tarczą i dodatkowymi funkcjami, które również powinieneś dobrać zależnie od tego, czego Ci potrzeba - kalendarz, pulsometr, a może kompas?
Pozostają jeszcze szalenie popularne ostatnio zegarki typu smartwatch. Pierwotnie raczej wyglądające głównie jak sportowe, niepasujące do garnituru, obecnie występują w wielu interesujących wersjach. Również takich, które do złudzenia przypominają zegarki wizytowe. Jeśli więc zdecydujesz się na smartwatch, by technologię mieć zawsze pod ręką, a wręcz na ręce, dobierz go do stylu, w jakim najczęściej się nosisz. Jeśli większość Twoich stylizacji jest elegancka, lub przynajmniej smart casualowa, również Twój smartwatch powinien to odzwierciedlać.

Męski zegarek to nie tylko czasomierz - to element ubioru, jak każdy inny. Dodatek, który, dobrze dobrany, może stać się podpisem pod Twoją stylizacją, a nieodpowiedni będzie raził w oczy i obniży Twój prestiż. Nie żałuj więc czasu na zakupy, gdy zdecydujesz się na zakup zegarka - to ważniejsza decyzja, niż mogłoby się wydawać!