Najnowsze wiadomości

28 września 2023 12:44

Męski płaszcz – jak wybrać właściwy?​Na zimne miesiące konieczne jest jakieś okrycie wierzchnie. Nie zawsze odpowiednim wyborem będzie kurtka, która kojarzy się raczej ze stylizacjami sportowymi i nieformalnymi. Mężczyzna, zwłaszcza chcący uchodzić za gentlemana i noszący eleganckie stroje, koniecznie powinien wyposażyć się w płaszcz. Opcji do wyboru jest jednak kilka, jak zatem wybrać taki, który będzie nam na pewno odpowiadał?

Kolor- kluczowa kwestia 

Zacznijmy od stosunkowo prostej, ale kluczowej kwestii - kolor. Oczywiście najbardziej uniwersalnym i pasującym do wszystkich i do wszystkiego będzie płaszcz czarny. Tu nie można popełnić błędu, jeśli więc nie jesteś do końca przekonany do jakiejkolwiek innej możliwości, czarny z pewnością będzie dobrym wyborem. Świetnie wyglądają też płaszcze granatowe, czy ciemnoszare, zwłaszcza dla panów w typie południowym, brunetów o ciemnej oprawie oczu i ciemniejszej karnacji. Blondyni zaś dobrze będą się prezentować również w jaśniejszych odcieniach brązu lub w płaszczach karmelowych.

Jaka długość? 

Jeśli chodzi o długość, płaszcz powinien sięgać maksymalnie do kolan. Obecnie popularne są modele sięgające tuż za pośladki lub do połowy ud. Taki krój też jest jak najbardziej akceptowalny i elegancki, a wręcz polecany niższym mężczyznom. Przy niewielkim wzroście długi płaszcz nie będzie wyglądał dobrze - jeszcze bardziej skróci Twoją osobę. Wyżsi panowie mogą pozwolić sobie na nieco dłuższe płaszcze, nie dłuższe jednak niż do kolan.
Przy różnych sylwetkach ważny jest także krój. Panom grubszym i z brzuszkiem zdecydowanie odradzamy garnitur dwurzędowy, który sprawi, że optycznie będziecie jeszcze bardziej masywni. Lepszym wyborem będzie płaszcz jednorzędowy, który nieco wyszczupla. Oczywiście w tym wypadku przeciwna porada dotyczy panów bardzo szczupłych, lub wręcz chudych. Dwurzędowy płaszcz będzie sprawiał dobre wrażenie, dodając Wam wizualnie nieco więcej ciała. Mężczyźni o regularnej lub atletycznej sylwetce mają pełną dowolność - każdy krój będzie na nich wyglądał dobrze.
Istotne jest też z czego wykonany został płaszcz. Najlepszym materiałem jest, wełna. Może być też dodany pewien procent kaszmiru. Taki płaszcz będzie zapewne sporo droższy, natomiast jest to dobra inwestycja - dobra jakość i wygoda w każdą pogodę i przy różnych temperaturach jest warta ceny. Z pewnością odradzamy natomiast płaszcze z syntetycznych materiałów. Nie przepuszczają one powietrza, przez co skóra nie będzie mogła oddychać, a to może spowodować pocenie się, nawet w niskich temperaturach.

Kwestia kroju 

Wreszcie pozostaje kwestia kroju. Do wyboru mamy kilka najbardziej popularnych modeli. Najmniej eleganckim, a najbardziej młodzieżowym i casualowym jest z pewnością budrysówka. Ten płaszcz zamiast normalnych guzików zapinany jest na drewniane kołki. Nie będzie odpowiedni do eleganckiego stroju, ale jest bardzo popularny wśród mężczyzn noszących raczej casualowe stylizacje.
Innym rodzajem płaszcza jest trencz - to dwurzędowy model z charakterystycznym, dużym kołnierzem oraz pasem. Może kojarzyć się nieco z gangsterami ze starych filmów lub z… Inspektorem Gadżetem. Również ten płaszcz nie jest bardzo formalny i raczej nie powinien być ubierany do eleganckich stylizacji z garniturem, jest natomiast bardzo popularnym wyborem do bardziej codziennych, półformalnych strojów jesienią.
Bardziej uroczystym okryciem będzie bosmanka. Ten typ płaszcza jest najczęściej dwurzędowy i charakteryzuje się otwartymi klapami. Dobrze nada się na bardziej formalne okazje, choć nie jest to jeszcze klasyka elegancji.
Tą klasyką będzie dyplomatka. Potocznie znana jako płaszcz arystokracji, jest tym wybieranym jako okrycie wierzchnie przy naprawdę formalnych uroczystościach odbywających się zimą. To doskonały wybór na ślub lub bal sylwestrowy. Standardowo model ten jest jednorzędowy i sięga do kolan, można go jednak znaleźć również w wersji krótszej.

Znając te podstawowe informacje, wiesz już czego szukać. Nie zwlekaj z kupieniem jesienno-zimowego płaszcza do pierwszych mrozów. Gdy tylko pojawią się w sklepach kolekcje jesienne, zacznij szukać płaszcza dla siebie, by nie musieć kupować czegoś na ostatnią chwilę, ale dobrać idealne dla siebie okrycie wierzchnie na słoty.