Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 23:31

Kurtka w góry - jak wybrać ?Jeżeli lubisz wędrówki górskie i terenowe to wiesz, że wybór sprzętu i garderoby nie jest łatwy, tym bardziej jeśli nie dysponuje się nieograniczonym budżetem i chce się kupić coś dobrego w przyzwoitej cenie. Kurtka jest jedną z większych trudności – musi być nieprzemakalna, wiatroszczelna, lekka, oddychająca, dobrze skrojona, wygodna i taka, która nada się do wędrówki zarówno deszczową, chłodną już jesienią, jak i w gorące letnie i słoneczne dni. Gdy pomysli się o tych wszystkich – ważnych przecież aspektach to okazuje się, że zakup kurtki to istny „orzech do zgryzienia”.

Oceń swoje możliwości.

Niestety – kurtek na wszystkie możliwe sytuacje i okazje nie ma, i takich się nie kupi. Aby nasz wybór był jak najbardziej trafiony najlepiej usiąść i zastanowić się nad swoimi możliwościami jeśli chodzi o wędrówki górskie, oraz planami na najbliższe miesiące, lata. Dobrze jest również przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenia i to jak wygląda nasza aktywność jak do tej pory. Gdy to wszystko już wiemy i pełne rozpoznanie mamy za sobą to na pewno wiemy też kiedy głównie jeździmy w góry jeśli są to okresy stosunkowo ciepłe i bezśnieżne – w moim przypadku wiosna, lato jesień, to możemy wyeliminować kurtki z membraną, softshel też może okazać się za ciepły w przypadku wędrówek np. letnich, tak więc warstwę ocieplającą można mieć pod zwykła wiatrówką – polar, bielizne termo aktywną, tshirt – w zależności od pory roku, temperatury i potrzeby.

Wiatrówka – dobrym wyborem.

Kurtka typu wiatrówka nadaje się na każdą porę roku, a to czy będzie nam ciepło zalezy od tego co ubierzemy pod nią, w lato wystarczy koszulka z krótkim rękawem, zimą ochroni nas od wiatru a ciepło da bielizna termiczna i polar pod spodem.
Wiatrówka jak sama nazwa mówi ochroni nas przed wiatrem ale w góry trzeba zabrać ze sobą również coś przeciwdeszczowego. Co prawda rzadko zdarzają mi się podczas wędrówek ulewne deszcze, ale warto być przygotowanym.