Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 20:30

Kiedy zdecydować się na krawat, kiedy na muszkę?Kobiety, jak wiadomo przykładają ogromną wagę do swoich kreacji, zwłaszcza tych eleganckich. Dopracowują każdy szczegół, detale i ozdoby. W przypadku mężczyzn sprawa wydaje się być nieco prostsza, jednak to tylko pozory. Również panów obowiązują pewne normy i standardy, także jeśli chodzi o pojedyncze elementy stroju. Chociażby odwieczna debata między krawatem a muszką - czy są zamienne, czy też kompletnie oddzielne? Czy istnieją jasne zasady, kiedy zakładać jedno lub drugie? Jak wybrać odpowiednio, by nie wyglądać ani niechlujnie, ani zbyt wystrojonym?

Właściwie jednoznacznej odpowiedzi ciężko udzielić. Wiele zależy od własnego stylu, wyczucia mody, czy upodobań. Prawdą jest jednak, że obowiązuje kilka żelaznych zasad. Warto o nich pamiętać, żeby nie wzbudzić kontrowersji, albo wręcz śmiechów w towarzystwie.

Kiedy muszka? 

Muszka obowiązuje do smokingu i do fraka, na okazje bardzo formalne i wieczorowe. Do smokingu koniecznie musi to być muszka czarna, a do fraka biała. Absolutnie nie zakładamy do smokingu czy fraka krawatu - byłoby to niewybaczalne faux pas. Tylko muszka!
To jednak właściwie jedyny nienaruszalny standard. Oprócz tego muszkę na różne okazje założyć można, ale nie trzeba. Tak zwane muchy dzienne sprawdzają się świetnie chociażby do kamizelki wełnianej, czy garniturowej w kolorze szarym. Tu można sobie pozwolić na nieco szaleństwa, wybrać muchę w weselszym kolorze lub wzorzystą; zrobioną z dżinsu, czy dzianiny. Muszka właściwie staje się ostatnio popularnym dodatkiem nawet wśród młodych mężczyzn. Choć w założeniu bardziej elegancka i wyrafinowana, w takich właśnie wesołych, kolorowych odsłonach wygląda odważnie, nieco zadziornie i zawadiacko. Może być doskonałym dopełnieniem oryginalnego, nieformalnego, acz nadal eleganckiego stroju: w komplecie z szelkami i spodniami w stylu włoskim - wąskimi i nad kostkę, a za to bez marynarki. Taki zestaw sprawdzi się głównie w przypadku bardzo szczupłych panów o wręcz chłopięcej sylwetce.

Chcesz kupić atrakcyjną muszkę w niskiej cenie? Sprawdź ofertę H&M oraz Carry w Galerii Łomianki

Kiedy krawat

Kiedy natomiast zdecydować się na krawat? Zwyczajnie, na wszystkie inne formalne okazje. Spotkania biznesowe, wesela, bankiety - tam wciąż dobrze dopasowany krawat będzie kwintesencją wymaganej elegancji. Również na nieco bardziej wytworną randkę warto przywdziać krawat - mężczyzna w dobrze skrojonym garniturze i eleganckim krawacie naprawdę robi wrażenie na kobiecie! I choć wielu panom wydaje się być to mało ciekawy dodatek, krawat wcale nie musi być nudny. Może być wzorzysty lub w oryginalnym kolorze, można również zdecydować się na gładki, jednolity krawat, ale zawiązać go w coś ciekawszego niż klasyczny węzeł windsorski lub półwindsor. Nicky, Kelvin, Four in Hand - to tylko kilka przykładów nieco mniej standardowych, choć wciąż prostych węzłów, na które możesz się zdecydować. Dla odważniejszych panów, którzy chcą jeszcze nieco bardziej się wyróżnić także znajdzie się kilka, a nawet kilkanaście propozycji - Cafe, Eldregde, Trinity, czy Van Wijk to też tylko niektóre z nazw wartych sprawdzenia. W przypadku tych węzłów z pewnością potrzebny będzie dłuższy krawat oraz więcej cierpliwości i ćwiczenia, ale efekt może być naprawdę olśniewający! W Internecie łatwo znaleźć zarówno opisowe, jak i obrazkowe instrukcje krok po kroku, a także filmiki przedstawiające zawiązywanie krawata. To dobra metoda, by przełamać nieco rutynę.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Zarówno muszka, jak i krawat powinny być dobrze dopasowane i schludnie zawiązane. W ofercie wielu sklepów można znaleźć gotowe muszki, już zawiązane, jednak wiązanie samodzielne da z pewnością lepszy efekt, a wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Pomoże to też dopasować muchę idealnie do kształtu twarzy - jeśli muszka będzie za duża, będzie wyglądać nieproporcjonalnie i śmiesznie. Szerokość muszki powinna na ogół odpowiadać szerokości rozstawu oczu. Również krawat powinien mieć odpowiednie wymiary. Na długość powinien sięgać paska od spodni, szerokość natomiast to standardowo 8cm, ale istnieją też krawaty dłuższe lub krótsze - ważne jest, by był on tej samej szerokości, co klapy marynarki.
Z pewnością w swojej szafie warto mieć zarówno krawaty, jak i muszki na różne okazje i żonglować nimi zależnie od okazji, pozostałych elementów stroju, a nawet… własnego humoru i samopoczucia w dany dzień. Zasady co wolno, a czego nie wypada nie są już tak sztywne, jak kiedyś i można swobodnie bawić się trochę modą, do czego wszystkich panów zachęcamy!