Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 23:11

Kamizelka do garnituru – kiedy warto się na nią zdecydować, kiedy nie?Kamizelka na ogół kojarzy się z bardzo formalnym i do tego niekoniecznie wygodnym elementem męskiego garnituru. W ostatnich latach jednak kamizelka wróciła do łask, nabrała nieco nowego charakteru i stanowi obecnie jeden z hitów męskiej mody. Z czego to wynika i kiedy faktycznie warto założyć kamizelkę?

Historia kamizelek, jako eleganckiego ubioru sięga XVIIw. Wprowadzone zostały w Anglii przez Karola II i rzeczywiście do tego pory kojarzymy ją ze stylem angielskim, choć pierwotnie inspirowana była modą perską. Stanowi nieodzowny dodatek klasycznego, trzyczęściowego garnituru i z pewnością dodaje wiele szyku. Jak wiadomo jednak, moda zmienia się bardzo dynamicznie i aktualnie równie akceptowalny jest garnitur bez kamizelki, co kamizelka bez garnituru. Istnieją jednak pewne kwestie, które pomogą nam nosić kamizelkę jak należy i zrobić z niej szykowny i idealnie pasujący element stroju.

Kamizelki eleganckie

Jeśli chodzi o kamizelki eleganckie, typowo do garnituru, istnieją w wersji jednorzędowej i dwurzędowej. Dwurzędowe są bardzo formalne, jednorzędowe natomiast bardziej uniwersalne, choć również świetnie sprawdzają się przy garniturze. Standardowo kamizelka zapinana jest na pięć guzików, ale nie jest to absolutna reguła - zdarzają się różne kroje. Natomiast warto zapamiętać, że zwyczajowo ostatni guzik powinien zostać odpięty.
Kamizelka to najbardziej dopasowany element męskiej garderoby. Ma idealnie przylegać do torsu, nie może być jednak za ciasna - musi być dobrze dopasowana. Jeśli pojawiają się marszczenia, najprawdopodobniej oznacza to, że wybrana kamizelka jest nieco za mała i należy poszukać większej. Czasem na plecach kamizelki można jeszcze znaleźć regulatory, które pomogą dopasować szerokość kamizelki bez przeróbek lub szukania większego rozmiaru, jednak powoli odchodzi się już od tego rozwiązania.

Dobrze dopasowana kamizelka to również taka, której wycięcie dookoła szyi obejmuje lekko miejsce wokół kołnierzyka. Musi do niego przylegać, nie może go przesuwać ani podważać. Długość kamizelki również jest istotna - powinnam sięgać do paska od spodni, nie odsłaniając koszuli. Jedynie, gdy podnosisz ręce koszula powinna być odsłonięta, jeśli tak się nie dzieje, kamizelka jest za długa. Najczęściej kamizelki mają wycięcie w kształcie litery V i do takiej spokojnie możemy założyć krawat. Zdarzają się też takie z wycięciem w kształcie U, do tych jednak pasuje tylko muszka.

Kamizelki - ostatni krzyk mody!

Dlaczego właściwie kamizelka znów stała się tak popularnym elementem? To proste - ten jeden dodatkowy element stroju nadaje bardziej szykownego i eleganckiego charakteru całej stylizacji. Ponadto dobrze podkreśla męską figurę. W kamizelce twoje ramiona wydadzą się szersze, talia szczuplejsza, a klatka piersiowa będzie uwydatniona.
Z garniturem kamizelka świetnie sprawdzi się a formalne okazje i szczególne wydarzenia. Wesele, studniówka, czy elegancki bankiet to dobry moment by zabłysnąć dodatkowym szykiem. Ubierając klasyczny, trzyczęściowy garnitur na wyjątkowe okazje pamiętaj, że w takim wypadku kamizelka powinna być jaśniejsza niż spodnie i marynarka. Przykładowo może to być szara kamizelka do granatowego garnituru.
A co z innymi okazjami? Czy kamizelka sprawdzi się też w bardziej codziennych sytuacjach? Jak najbardziej tak! Można sobie nawet pozwolić na założenie koszuli i kamizelki, rezygnując z marynarki. W takim wypadku jednak nie powinna być to kamizelka typowo od garnituru - sprawi to wrażenie „niedokończonego” ubioru. Do kamizelki na co dzień polecamy raczej te z materiałów takich, jak tweed, czy bawełna. Popularne ostatnio są również kamizelki wzorzyste - w dużą kratę, w jodełkę, czy nawet w pepitkę. Taka kamizelka przełamie nudę i pozwoli Ci stworzyć oryginalną, casualową stylizację z intrygującą nutką elegancji.