Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 21:03

Jak wybrać oprawki do okularów?Noszenie okularów już dawno przestało być traktowane jako przykra konieczność. Dziś wiele osób zakłada je nie tylko dlatego, że musi, lecz również ze względów estetycznych. Odpowiednio dobrane oprawki do okularów mogą zdziałać prawdziwe cuda – na przykład dodać nam pewności siebie czy sprawić, że mniej boimy się podejmowania codziennych wyzwań. Wchodząc do salonu optycznego, stajemy jednak wobec dość dużego dylematu. Różnorodność oferowanych modeli jest tak duża, że na pierwszy rzut oka trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Czym kierować się przy wyborze oprawek do okularów? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając oprawki okularowe?

Choć wyda się to pewnie banalne, przy zakupie oprawek do okularów musimy przede wszystkim kierować się tym, czy nam się podobają. Oprawki okularowe powinny być dopasowane do naszego codziennego stylu: inny model wybierze osoba nosząca się na co dzień elegancko, a inny ktoś preferujący streetwear. Za pomocą odpowiednich oprawek do okularów możemy świetnie wyrazić naszą osobowość. Okulary mogą odzwierciedlać nasze usposobienie i pokazywać nasz charakter. Oprócz kwestii estetycznych bardzo ważna jest także wygoda użytkowania. Ponieważ w okularach spędzamy zazwyczaj większą część dnia, oprawki, które wybierzemy, powinny być dla nas komfortowe. Bardzo ważna jest długość zausznika: powinien być taki, by szkła nie znajdowały się ani za daleko (żeby się nie zsuwały), ani zbyt blisko oczu (żeby nie powodowały ucisku).

Oprawki a kształt twarzy

Jak pewnie wiesz, oprawki okularowe różnią się od siebie kształtem i wielkością. To, że jedna osoba wygląda w danym modelu doskonale, wcale nie oznacza, że druga będzie prezentowała się w nim równie dobrze. Ludzie są od siebie bardzo różni – czego doskonałym przykładem jest kształt twarzy. To właśnie pod tym względem warto dobierać oprawki okularowe. Ogólna zasada jest taka, że kształt oprawek okularowych powinien kontrastować z kształtem twarzy. Dzięki temu prostemu trikowi można na przykład wyszczuplić zbyt okrągłą buzię lub optycznie wydłużyć twarz kwadratową. Jak wygląda to w praktyce?

Twarz okrągła – oprawki geometryczne lub prostokątne.

Twarz w kształcie serca – oprawki okrągłe lub „motyle”.

Twarz kwadratowa – oprawki owalne, okrągłe lub „kocie”.

Twarz prostokątna – oprawki prostokątne lub kwadratowe.

Twarz owalna – w tym przypadku jest zdecydowanie najprościej, bowiem do takiej twarzy pasują wszystkie kształty oprawek.

Wybierając oprawki okularowe nie kierujmy się też wyłącznie chwilową modą – niekoniecznie najmodniejszy model w danym sezonie będzie nam pasował.

Oprawki a typ urody

Oprócz dopasowania oprawek okularowych do kształtu twarzy należy uwzględnić również nasz typ urody. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet. Blondynki najlepiej wyglądają w oprawkach „szlachetnych”: złotych, srebrnych lub miedzianych. Brunetki świetnie prezentują się w oprawkach czarnych, czerwonych, srebrnych lub szafirowych. Natomiast dla pań o rudym kolorze włosów najlepiej pasują oprawki złote lub miedziane.