Najnowsze wiadomości

30 maja 2023 0:59

Jak wybrać oprawkę okualrów?



Okulary są dla osób z wadą wzroku niezbędne do codziennego funkcjonowania, jednak można je też potraktować jako ozdobę i swego rodzaju biżuterię. Ważne, by dobrać oprawki tak, by pasowały do kształtu twarzy, fryzury i naszego stylu. Wówczas będą zdobiły.

Na szczęście dawno już minęły czasy, gdy noszenie okularów było powodem do wstydu, a toporne i brzydkie oprawki sprawiały, że osoby z wadą wzroku wyglądały często źle. Inna sprawa, że dziś te retro oprawki znów są modne… Obecnie na założenie okularów coraz częściej decydują się osoby, które nie mają wady wzroku. Tak zwane „zerówki” mogą być interesującym uzupełnieniem stylizacji. Oczywiście pod warunkiem, że okularu są dobrze dobrane.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?
Ostre rysy twarzy warto złagodzić oprawkami, które nie mają ostrych kantów, tylko opływowe, zaokrąglone kształty
Twarz okrągła odwrotnie – nabierze nieco potrzebnej ostrości, gdy okulary będą miały oprawki prostokątne, z wyraźnymi kantami.

Twarz kwadratowa, która ma zwykle mocno zarysowaną szczękę, potrzebuje optycznego wysmuklenia. Dlatego idealnie sprawdzą się oprawki o nieco wydłużonym kształcie, tak zwane kocie. Mocniejszy kolor dodatkowo przyciągnie uwagę do górnych partii ciała i odwróci ją od dolnych, przez co mocna szczeka nie będzie rzucać się w oczy.

Okrągła twarz, szczególnie jeśli jest pucułowata, też wymaga wyszczuplenia. Efekt ten osiągniesz oprawkami, które są dość duże i szersze od linii twarzy. Powinny być kanciaste, dobrze sprawdzą się klasyczne prostokąty. Przy pulchnej twarzy nie mogą być jednak zbyt wąskie.

Twarz trójkątna wygląda korzystniej, gdy założyć oprawki w kocim kształcie z delikatną dolną linia. Dobrze sprawdzają się mocne kolory.

Twarz owalna, o harmonijnych proporcjach daje najwięcej możliwości – niemal każdy kształt oprawek będzie Ci pasował, ważne tylko, by ich wielkość była proporcjonalna do wielkości twarzy – zbyt małe lub zbyt duże zburzą harmonię rysów.
O czym jeszcze należy pamiętać, gdy wybieramy oprawki? Mocne kolory i gruba, wyrazista oprawka to świetny sposób, by odwrócić uwagę od różnego typu defektów, na przykład wydatnego nosa, czy nieregularnych rysów twarzy. Z drugiej strony delikatne oprawki lub okulary w ogóle pozbawione oprawek są dyskretne, pasują do każdego stroju i idealnie sprawdzą się, gdy zależy nam na tym, by okulary nie rzucały się w oczy. Tego rodzaju okulary są też odpowiednie dla osób o delikatnym typie urody – zbyt mocne i wyraziste oprawki mogą w takiej sytuacji przytłaczać i całkowicie zdominować twarz.

Dobierając oprawki okularów pamiętajmy też o tym, że ich wielkość musi być odpowiednia – chodzi tu nie tylko o estetykę, ale też o wygodę użytkowania. Przyjmuje się, że górna linia oprawek nie powinna wychodzić ponad linię brwi – nie może też znajdować się dużo poniżej niej. Okulary musza też być tak dopasowane by gwarantować wysoki komfort widzenia. Dlatego mierząc oprawki należy przyjmować różne pozycje, schylać głowę, patrzeć blisko i daleko. Idealnie dobrane okulary to takie, o których istnieniu szybko zapominamy.

Wybierając oprawki okularów pamiętajmy też o ich wadze. Oprawki plastikowe są bardzo lekkie, maja też ciekawą kolorystykę i wiele modnych wzorów – na przykład geometryczne czy kwiatowe. Oprawki plastikowe są też dość tanie. Oprawki metalowe są bardziej klasyczne i stonowane, często jednak nieco cięższe i droższe, za to ich atutem jest wytrzymałość i ponadczasowy wygląd.