Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 22:05

Jak wybrać i dobrać spinki do mankietów?Spinki do mankietów męskiej koszuli kojarzone są przede wszystkim z bardzo formalnymi okazjami. Ślub, koncert w filharmonii, elegancka gala, czy bankiet, to sytuacje, w których mężczyzna przywdziewa swój najelegantszy garnitur lub smoking, a wraz z nim dodatki takie, jak właśnie spinki do mankietów. Jak je dobrać, by stanowiły idealne akcesorium podkreślające Twój szyk?

Istnieje kilka zasad, zgodnie z którymi spinki powinny być dobierane. Najważniejsza jednak jest właściwie prostota. Choć spinki mają spełniać funkcję swego rodzaju błyskotki, zbyt przesadzone będą wyglądały raczej śmiesznie, niż elegancko. Dlatego trzeba rozważnie dokonywać wyboru.

Spinki - do jakiej koszuli? 

Istotne jest to, do czego spinki założymy, a więc sama koszula. Elegancka, z długim rękawem. Mankiet powinien wystawać nieco za rękaw marynarki, około 1,5cm - to ogólna reguła jeśli chodzi o koszule do eleganckiego garnituru, tu jednak dodatkowo gwarantuje, że spinki będą widoczne.
Akcesorium musi pasować do stylistyki i do okazji - im bardziej formalne wyjście, tym bardziej klasyczne powinny być spinki. W grę wchodzą tu metale szlachetne, jak srebro, złoto, czy platyna. Mile widziane są również spinki z kamieniami szlachetnymi, tu jednak należy brać też pod uwagę kolorystykę - przy granatowym garniturze zdecydowanie lepiej błysnąć czerwonym dodatkiem przy mankiecie, niż, na przykład szmaragdowym. Kolor spinek powinien też odpowiadać na przykład kolorowi klamry paska. Nie bez znaczenia jest także odcień koszuli. Również do niego spinki powinny być dopasowane. Jeśli koszula ma barwę z gamy zimniejszych, koniecznie muszą to być spinki srebrne. Złote zaś pasują przede wszystkim do koszuli w kolorach cieplejszych.

Eleganckie stylizacje - co jest istotne? 

W stylizacjach eleganckich konieczna jest konsekwencja. Nie możemy zdecydować się na spinki do mankietów w ramach „podnoszenia prestiżu”, jeśli planujemy koszulę z rozpiętym kołnierzykiem i nie zakładamy krawata lub muszki. Wywołamy wrażenie mieszania stylów formalnego i nieformalnego. Dopuszczalne jest założenie krawata lub muszki bez spinek, zwłaszcza na mniej formalne wydarzenia, jednakże w drugą stronę będzie to już modowe faux pas. Jeśli więc decydujemy się powiedzieć A, i założyć spinki do mankietów, trzeba powiedzieć B i wybrać odpowiedni krawat lub muszkę.
Wśród dostępnych na rynku klasycznych spinek znajdziemy przeróżne modele. Wykonane z mniej lub bardziej szlachetnych metali, gładkie, z delikatnym grawerem, nieco bardziej odważnym wzorkiem, czy rzucającym się w oczy kamieniem. Ponadto nie ma właściwie zasad co do kształtów - tutaj wybór jest w rękach kupującego i jego upodobań, czy też wyczucia tego, w czym będzie mu do twarzy. Podłużne, okrągłe, kwadratowe, czy owalne - sklepy oferują obecnie mnogość rozwiązań, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Spinki to też wyrażenie pasji czy charakteru 

Powyższe reguły nie dotyczą oczywiście absolutnie wszystkich stylizacji. Żyjemy w czasach mody niezwykle „płynnej”, zmieniającej się nieustannie, i coraz bardziej zachęcającej do indywidualizmu i wyrażania własnego stylu. Dotyczy to również tak drobnych dodatków, jak spinki do mankietów właśnie. Granica między formalnym, a nieformalnym zaciera się, a do codziennych stylizacji coraz częściej przemyca się złagodzone nieco wersje elementów bardziej eleganckich. Dlatego też w sklepach znajdziemy obecnie niezwykle szeroką ofertę spinek do mankietów w różnych stylach i kształtach. Od samochodów i motocykli, przez zwierzęta i symbole superbohaterów po maleńkie kostki Rubika, czy butelki piwa. Spinki do mankietów mogą stać się Twoim sposobem na zasygnalizowanie swojej oryginalności, swojego hobby, zainteresowań, poczucia humoru. Oczywiście również tutaj należy zachować umiar i rozwagę - tego typu spinki przewidziane są do stylizacji na mniej oficjalne wyjścia, niewymagające pełnego garnituru, ale też nie do końca casualowych.
Spinki do mankietów to dodatek, który wciąż jest słusznie kojarzony z wielkimi wyjściami i eleganckimi garniturami. W mniej formalnych wersjach jednak pozwala stać się symbolem oryginalnej mody i manifestacją swojego stylu i charakteru.