Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 21:53

Jak wybrać garnitur męski?Jaki powinien być męski garnitur? Pierwsza, najprostsza wydawałoby się odpowiedź brzmi: dobrze dopasowany. Co to jednak znaczy? Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana.

Kluczowe przy dobieraniu garnituru, jeśli chodzi o rozmiar, są dwa aspekty: rozmiar marynarki i szerokość spodni. Wielu mężczyzn wciąż jeszcze nosi zbyt obszerne garnitury, licząc na to, że trochę luzu ukryje, przykładowo, zbędne kilogramy. Nie działa to jednak w ten sposób - za duży garnitur objawi się fałdami odstającego materiału tam, gdzie absolutnie nie powinno go być. Istnieje jednak kilka trików, które pozwolą dobrać marynarkę oraz spodnie tak, aby wyglądały świetnie i były dobrze dopasowane do sylwetki, nawet dalekiej od modelowego ideału

Rodzaje marynarek

Marynarki dzielimy na jednorzędowe i dwurzędowe. Jednorzędowa wyszczupla, poleca się więc taką bardziej krępym mężczyznom. Dwurzędowa natomiast sprawdzi się idealnie w przypadku szczupłych panów. Druga sprawa to rozcięcia z tyłu. Tu również jest kilka opcji. Najpopularniejsze obecnie, jedno rozcięcie z tyłu, czyli styl amerykański wyszczupla sylwetkę. Dwa rozcięcia nieco są poszerzą. Możliwy jest także tak zwany krój kontynentalny, czyli fason bez rozcięcia, nie jest on jednak zbyt powszechny. Marynarki różnią się również ilością guzików - klasycznie jest ich dwa, coraz popularniejsze są jednak marynarki na jeden guzik. To jednak rozwiązanie dla bardzo szczupłych mężczyzn.
Pod marynarkę można zdecydować się na kamizelkę - to rozwiązanie ucieszy panów z brzuszkiem, który kamizelka pozwala ukryć. Prawda jest jednak taka, że kamizelki do garnituru są raczej zarezerwowane na bardziej formalne wyjścia, i raczej nie są polecane na przykład na co dzień do pracy - będziesz wyglądał zbyt poważnie.

Złote zasady doboru marynarki

To tylko kilka podpowiedzi zależnych od sylwetki, jednak w przypadku każdego rodzaju postury istnieje kilka złotych zasad: marynarka nie powinna przekraczać linii ramion, a po zapięciu nie powinna ani się marszczyć, ani mieć zbyt wiele luzu. Co do długości, powinna zakrywać pośladki i kończyć się tam, gdzie zaczynają się uda. Marynarka ma być wygodna i dawać swobodę ruchów, ale nie będziesz w niej biegał, ani robił pompek, więc lepiej postawić na bardziej dopasowaną wersję, niż w imię niepotrzebnego nadmiaru swobody ruchów prezentować się źle. Rękawy powinny kończyć się u nasady kciuka, a mankiet koszuli powinien spod nich wystawać na około 1,5cm.

Dobór spodni do garnituru

Sprawa jest nieco prostsza jeśli chodzi o spodnie. Tutaj mamy trzy opcje. Spodnie mogą być gładkie, wtedy kieszenie przebiegać będą wzdłuż szwów; mogą również mieć krój z zaszewką, a wtedy kieszenie będą albo tak zwane angielskie, biegnące od paska do szwu, albo dwuwypustkowe. Tu na szczęście wybór pozostaje raczej kwestią gustu i własnego upodobania. Ewentualnie warto pamiętać, że spodnie z kantem mogą dodatkowo optycznie wyszczuplić nogi. Ważniejszy jest w tym wypadku tył - kieszenie z klapą optycznie powiększają, a zatem odradza się je na ogół mężczyznom o szerokich biodrach.

Chcesz kupić odpowiednią marynarkę? Sprawdź ofertę salonów Bytom oraz Lavard w podwarszawskiej Galerii Łomianki.

Nie bez znaczenia jest również kwestia długości spodni. Z przodu powinny one sięgać buta i tworzyć pojedyncze załamanie (nie zginać się w harmonijkę!). Z tyłu koniec nogawki powinien znajdować się około 3cm od podłogi. To styl klasyczny, amerykański. Zgodnie ze stylem włoskim spodnie są węższe i krótsze - często odsłaniające kostkę i skarpetkę. To jednak wymaga dużego wyczucia i pewności siebie, taki styl jest aktualnie w modzie wśród młodych mężczyzn, nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji - są okazje, gdy trzeba postawić na klasykę.

Jaki kolor i materiał?

Pozostaje pytanie o materiał i kolor. Najpopularniejsze są garnitury z wełny połączonej z materiałami syntetycznymi. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mało się gniotą, są również tańsze, niż garnitury wykonane w całości z wełny, często jednak są mało przewiewne i szybciej niszczeją. Jeśli chcemy dobrej jakości garnitur, który będzie nam służył przez lata przy licznych uroczystościach, lepiej zainwestować w produkt z cienkiej wełny bez domieszek. Na co dzień natomiast może wystarczyć garnitur z flaneli wełnianej lub bawełny. Na lato poleca się lekkie, przewiewne materiały, jak, na przykład len.
Kolorystyka jest kwestią stosunkowo prostą. Klasyczna czerń bez wzorów zarezerwowana jest na ogół na naprawdę ważne okazje. Najchętniej wybierane garnitury to te z gamy granatowych, stalowych, czy grafitowych. Na lato warto również mieć coś jasnego - w barwach popielatych, czy beżowych. Choć można znaleźć opinie, że kolor garnituru powinien być dopasowany do typu urody mężczyzny, wydaje się nie mieć to aż tak ogromnego znaczenia - niejednokrotnie blondyni wyglądają w ciemnych barwach równie olśniewająco, co bruneci, a jasny garnitur może zmiękczyć nieco wizerunek mocnego południowego typu. Ważne jest natomiast, by za wszelką cenę unikać brązów. Niepolecane są także duże wyraźne wzory, czy jaskrawe kolory - radzimy trzymać się klasyki. A jeśli jednolity garnitur Ci nie odpowiada, zdecyduj się raczej na prążki, najlepiej pionowe, które dodatkowo wyszczuplą sylwetkę.

Ostatnia podpowiedź 

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się znaleźć garnituru idealnie dopasowanego dla Ciebie, nie zrażaj się jednak. Drobne przeróbki krawieckie, jak skrócenie rękawów, czy nogawek spodni nie kosztują wiele, a zdarza się wręcz, że są oferowane przez sklep w cenie samego garnituru. Upewnij się więc, że garnitur jest dobrze dopasowany w miejscach, gdzie przeróbki będą niemożliwe, a resztę oddaj w ręce dobrego krawca.