Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 22:43

Jak oszczędzić na zakupach? 10 kroków do pełnego portfela



Domowy budżet musi udźwignąć wiele wydatków – koszty związane z opłatami za mieszkanie to zwykle najwyższa część, ale do niej doliczyć należy także kwoty przeznaczane na jedzenie oraz inne potrzeby. Zawsze istnieje jednak możliwość zaoszczędzenia kilku groszy, a regularne odkładanie nawet niewielkich kwot może w efekcie dać imponującą sumę. Dzięki kilku sposobom będzie to z pewnością o wiele łatwiejsze.

1. Rób listy zakupów
Przed wybraniem się na zakupy koniecznie zrób listę potrzebnych rzeczy. Dzięki niej będziesz wiedział, czego brakuje w domu i unikniesz wydawania pieniędzy na niepotrzebne produkty, które mogą się popsuć.

2. Nie ulegaj zachciankom
Układ produktów w sklepie i bogaty asortyment sprzyjają impulsywnym wyborom. Specjaliści od marketingu zatrudniani przez duże hipermarkety dbają o to, by klienci narażeni byli na jak najwięcej pokus. Dlatego każda oszczędna osoba powinna dbać o to, by kupować tylko potrzebne rzeczy i nie ulegać zachciankom.

3. Porównuj ceny
Ta zasada dotyczy zarówno codziennych zakupów spożywczych, jak również realizacji większych potrzeb. Jeśli różnica w cenie jest duża, warto zdecydować się nawet na bardziej oddalony od miejsca zamieszkania sklep i robić rzadziej większe zakupy.

4. Korzystaj z okazji
Nie ma nic złego w korzystaniu z promocji i wyprzedaży. Jeśli tylko produkt jest nam potrzebny lub mamy pewność, że jego większy zapas zużyjemy przed wyznaczonym terminem, warto zdecydować się na zakup.

5. Wykorzystuj kupony
W internecie lub czasopismach można niekiedy znaleźć kupony promocyjne – najczęściej na ubrania, dodatki lub akcesoria do urządzania wnętrz. Warto poszukać tego rodzaju dodatkowych obniżek, planując zakupy.

6. Nie wyrzucaj paragonu
Paragon będzie dowodem zakupu i podstawą ewentualnej reklamacji. Zamiast wyrzucić niepełnowartościowy towar można będzie go wymienić lub naprawić na koszt producenta.

7. Sprawdzaj produkt przed zakupem
Opinie o kosmetykach lub sprzęcie AGD mogą być bardzo pomocne, bo pomogą ustrzec przed kupieniem bubla.

8. Korzystaj z programów lojalnościowych
Sklepu sieciowe często oferują klientom możliwość zbierania punktów lub oferują bony promocyjne na kolejne zakupy. Jeśli lubimy daną markę, warto zostać jej stałym klientem, a przy okazji zaoszczędzić.

9. Wybierz korzystną porę na zakupy
Dla każdego może to oznaczać coś innego. Warto jednak unikać zakupów z dziećmi, które namawiają do dodatkowych wydatków. Podejmowaniu racjonalnych decyzji nie sprzyja także pośpiech i tłum, np. w weekend.

10. Zapisuj wydatki
Warto przez miesiąc notować swoje wydatki i na ten podstawie planować budżet na kolejne tygodnie. Może odkryjesz, że nie każdy z zakupów był niezbędny i unikniesz podobnych błędów?