Najnowsze wiadomości

29 maja 2023 23:49

Jak dbać o obuwie?



Wybór odpowiedniego stroju, czy obuwia, to jedno. Gdy już jednak mamy pełną szafę, istotne jest, by utrzymać te rzeczy w stanie, który pozwoli nam cieszyć się nimi na długo. Choć mówi się, że w dzisiejszych czasach wszystko robione jest tylko „na chwilę”, a każdą rzecz, która się zniszczy można po prostu wymienić na nową, warto jest dbać o to, co mamy. Wyjątku nie stanowią tu buty, a może nawet wręcz przeciwnie, właśnie ta część garderoby wymaga szczególnej uwagi. Jako noszone często, są podatne na różne zniszczenia, a każdy mankament rzuca się mocno w oczy. Jeśli kupujesz buty dobrej jakości od renomowanych firm z pewnością posłużą Ci one długo, ale również o te trzeba dbać, by były zawsze w doskonałej kondycji. Jak to robić?

To zależy od rodzaju butów

W dużej mierze zależy to oczywiście od rodzajów butów. Postaramy się więc zebrać tu kilka najważniejszych zasad dla większości typów obuwia, jakie na ogół mamy w szafach.
Choć dbałość o buty może kojarzyć się z zabiegami związanymi z ich czyszczeniem, czy impregnacją, pierwsza zasada jest o wiele prostsza - używaj butów do tego, do czego zostały przeznaczone. Trampki zniszczą się szybciej, jeśli będziesz je katował na górskich wycieczkach, buty biegowe zaś, choć wygodne, mogą zniszczyć się dużo szybciej, jeśli będziesz używał ich do robienia trików na deskorolce. Korzystanie z butów zgodnie z ich przeznaczeniem zminimalizuje ryzyko uszkodzeń i zniszczenia ich.

Nie pierz butów w pralce!

Równie ważne jest, by nie prać butów w pralce. Choć może to być łatwe i szybkie rozwiązanie, nie jest najlepszym. Ewentualnych uszkodzeń wynikłych z prania w pralce nie będzie można do producenta zgłosić na reklamację, gdyż nie zostanie ona przyjęta. Do większych zabrudzeń najlepiej używać gąbki i ciepłej wody w połączeniu z delikatnym środkiem piorącym.
Po wypraniu buty nie powinny być suszone na słońcu, przy kaloryferze, czy przy użyciu suszarki - może do doprowadzić do ich deformacji. Najlepiej suszyć je w temperaturze pokojowej, czyli około 20 stopni Celsjusza, a wcześniej usztywnić gazetą lub specjalnymi wkładkami, czy prawidłami.

Zabezpieczanie obuwia od uszkodzeń

Ważne jest też, by o buty dbać nie tylko wtedy, gdy się zabrudzą, czy podniszczą, ale również przez użyciem - w ten sposób zabezpieczymy je przed pewnymi czynnikami zewnętrznymi i być może uchronimy przed zniszczeniem. Używaj impregnatów, czy past do butów. Pamiętaj jednak, by tego typu środki stosować zawsze na czyste buty!
Zależnie od materiału z jakiego obuwie jest wykonane, istotne jest, aby używać odpowiednich materiałów i środków do ich czyszczenia i pielęgnacji. Buty skórzane ze skóry licowej należy czyścić wilgotną szmatką lub gąbką i ciepłą wodą. Zabezpieczać je można pastami i kremami do tego przeznaczonymi; ważne, żeby były w kolorze odpowiadającym kolorowi butów, ewentualnie może być to też pasta bezbarwna. Lepiej sprawdzają się pasty o konsystencji stałej, nie półpłynne w tubkach. Obuwie ze skór syntetycznych również należy czyścić wilgotną szmatką, a pielęgnować specjalnymi środkami przewidzianymi do tego materiału. Buty z weluru czyścić należy specjalną, gumową szczotką, a impregnować środkami w aerozolu dostępnymi w sklepach obuwniczych. Tekstylne zaś, np. materiałowe trampki czyszczone powinny być ciepłą wodą i delikatnym środkiem piorącym. Nie używaj na nich wybielaczy, czy silnych detergentów.

Czytaj wskazówki producenta obuwia 

Producenci butów często sami podają na swoich produktach informację, z jakiego materiału jest wykonane dane obuwie i jak je pielęgnować. Warto zapoznać się z tymi wskazówkami i stosować do nich - wtedy z pewnością nie popełnisz błędu.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji obuwia - specjalne zmywacze lub mydła do skór, tłuszcze i kremy do skór, pasty, woski i impregnaty. Nie wszystkie buty wymagają całego kompletu tych produktów, jednak inwestycja przynajmniej w kilka najbardziej podstawowych może się zdecydowanie opłacić i pomóc Ci utrzymać swoje obuwie w dobrym stanie na dłużej, a co za tym idzie - dłużej się nim cieszyć.