Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 23:54

Współdzielnia innowacyjny pomysł Galerii ŁomiankiWspółdzielnia to innowacyjny pomysł Galerii Łomianki, który idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy: lokalność, wspólnotowość, ekonomię współdzielenia i aktywność obywatelską. Sprawdź, jak działa to wyjątkowe miejsce.

Coś się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że będzie tylko lepiej: będziemy więcej zarabiać, więcej konsumować… Marzeniem były apartamenty, luksusowe samochody, prestiżowe stanowiska. Kolejne kryzysy zweryfikowały jednak to myślenie. Pojawiły się trendy zupełnie odwrotne. Kolejne pokolenie, zwane millenialsami coraz częściej nie pragnie własności – wolą użytkować. Nie chcą kupować apartamentów – wolą wolność wynajmu, mniej pieniędzy i więcej czasu wolnego, który można wykorzystać między innymi na działania na rzecz lokalnej wspólnoty. Coraz większe zainteresowanie budzi idea współdzielenia, wspólnotowości, odradzają się spółdzielnie, luzie dzielą się jedzeniem i niepotrzebnymi przedmiotami. Modna staje się ekologia, walka z nadmiarem, życie w duchu less waste.

W te wszystkie trendy idealnie wpisuje się współdzielnia – wyjątkowe miejsce stworzone przez Galerię Łomianki. Czym jest? Przypomina nieco miejsca aktywności lokalnej tworzone przez miasta, jednak w tym przypadku właścicielem i pomysłodawcą jest centrum handlowe. Galeria Łomianki postanowiła jedno z pomieszczeń pozostawić jako przestrzeń, którą wszyscy mogą wypełnić swoimi pomysłami. Zysk? Nie ten rozumiany czysto ekonomicznie – z pewnością większe dochody przyniosłoby wynajęcie tej powierzchni na kolejny sklep lub punkt usługowy. Jednak zysk niematerialny jest ogromny – integracja lokalnej społeczności, eksplozja kreatywności i działań wspólnotowych.

Współdzielnia to przestrzeń, która idealnie nadaje się na przykład na stworzenie tematycznych warsztatów czy wykładów dla lokalnej społeczności. Chcecie podzielić się z innymi umiejętnością szydełkowania, wyplatania makram, prawy roślin doniczkowych czy wyrobu domowych mydełek? Współdzielnia jest otwarta na tego typu propozycje. Z Założenia jest miejscem niekomercyjnym, udział w odbywających się tu wydarzeniach jest bezpłatny – niekiedy należy jednak przynieść swoje materiały lub zapłacić za nie, jednak są to drobne kwoty, bo nikt nie zarabia na warsztatach.

Kto może zorganizować swoje wydarzenie w przestrzeni współdzielni? Galeria Łomianki zaprasza osoby prywatne, ale też formalne i nieformalne grupy oraz organizacje pozarządowe. Nie jest to jednak miejsce, w którym mogą promować się firmy – współdzielnia nie dopuszcza wydarzeń komercyjnych. W ramach współdzielni działają też stałe inicjatywy, takie jak punkt adopcji roślin. Jeśli masz kwiatki doniczkowe, których już nie chcesz lub nie możesz dalej hodować, możesz je tu przynieść. Chętnie mogą przygarnąć taką roślinę – inicjatywa ta świetnie wpisuje się w ideę szukania alternatyw dla zakupów. Zamiast iść do kwiaciarni – weź kwiatek, którego sąsiad chce się pozbyć. Każdy na tym zyskuje!

Na tej samej zasadzie funkcjonuje punkt wymiany książek. To kolejna znakomita idea wspierana przez Galerię Łomianki. Pomysły te cieszą się dużym zainteresowaniem lokalnych mieszkańców, co świadczy o tym, że dobrze wpisują się w potrzeby i oczekiwania społeczności, pomagają tez kreować pozytywne postawy, korzystne dla społeczeństwa. Nie bez znacznie jest też integracja sąsiadów, którą ułatwia współdzielnia.