Najnowsze wiadomości

28 września 2023 12:10

Certyfikat Breeam in-use dla galerii ŁomiankiNikogo dziś nie trzeba już przekonywać, jak ważna jest ekologia. Troska o środowisko zaczyna się dziś od każdego z nas, a sięga największych firm. Dziś każde przedsiębiorstwo chce się móc pochwalić swoim klientom swoim zaangażowaniem w dbałość o środowisko, dlatego tak popularne stały się certyfikaty, które to potwierdzają.

Certyfikat Breeam in-use to jeden z prestiżowych certyfikatów ekologicznych, które są przyznawane budynkom spełniającym bardzo ostre kryteria. Taki certyfikat może otrzymać budynek, który działa co najmniej od dwóch lat. Teraz jego posiadaczem jest między innymi Galeria Łomianki – wyjątkowe centrum handlowe położone w okolicach Warszawy. To co wyróżnia to miejsce to nie tylko troska o ekologię – naturalna, gdy buduje się w okolicy unikalnego kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Kampinoska. Galeria Łomianki odchodzi też od modelu biznesowego, jakim jest centrum handlowe skupione wyłącznie na działalności komercyjnej. Zamiast tego łączy w sobie typowe elementy handlowe i usługowe z przestrzenią, która sprzyja integracji lokalnej społeczności i bezinteresownemu działaniu – znajdziemy tu między innymi przestrzeń coworkingową dla freelancerów, ale też przestrzeń, która pełni funkcję swego rodzaju centrum kulturalnego – Współdzielnia otwarta jest na wszelkie pomysły i inicjatywy – warsztaty i spotkania sąsiedzkie, wykłady, pokazy – także te o tematyce ekologicznej, która jest uważana w Galerii łomianki za priorytetową.

Breeam in-use – co to za certyfikat?
Certyfikacja w tym systemie prowadzona jest od 2009 roku, ale szybko certyfikat zyskał duże uznanie w branży, ze względu na wieloaspektowe i wyśrubowane kryteria, które trzeba spełnić, by nieruchomość go otrzymała. Dużą zaletą jest też przejrzystość i prostota systemu certyfikacji – całość trwa zwykle tylko kilka miesięcy.

Jakie kryteria brane są pod uwagę, by nieruchomość otrzymała certyfikat Breeam in-use? Jest ich dziewięć: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i zanieczyszczenia. W sumie można otrzymać ten certyfikat w trzech kategoriach. Galeria Łomianki otrzymała go w dwóch: Asset Performance i Building Management. W każdej z tych kategorii budynek, w którym funkcjonuje Galeria Łomianki został uhonorowany oceną bardzo dobrą. Oznacza to, że kryteria są spełnione w ponad pięćdziesięciu pięciu procentach – w przypadku Galerii Łomianki wyniki przekraczają jednak sześćdziesiąt procent. Trzeba tu podkreślić, że jeśli chodzi o kategorię Asset Performance to tylko trzynaście procent ubiegających się otrzymuje taką ocenę, w przypadku kategorii Building Management zaledwie trzy procent. Oznacza to, że rozwiązania ekologiczne w Galerii Łomianki stoją na wysokim, światowym poziomie.

Dlaczego ekologia w galerii handlowej jest ważna?
Wybudowanie galerii handlowej to poważna inwestycja, która znacząco zmienia funkcjonowanie obszaru, na którym powstaje. Koncentracja na proekologicznych rozwiązaniach sprawia, że zmiany te będą raczej pozytywne niż negatywne. Ważne, żeby budynek nie generował dużych obciążeń dla środowiska, na przykład pod względem wytwarzanych odpadów czy zużycia energii. Nie bez znaczenia jest też kreowanie pozytywnych wzorców – nowe inwestycje takie jak Galeria łomianki wyznaczają standardy, do których potem inni chcą dążyć, a to oznacza, że przyjazne środowisku rozwiązania stają się coraz powszechniejsze.