Najnowsze wiadomości

23 lutego 2024 20:05

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz krawat – jak go wybrać?Krawat to dla wielu mężczyzn męczący dodatek tylko na specjalne okazje, w jakiś sposób ograniczający i wcale nieciekawy. Nie dajcie się jednak tak łatwo zniechęcić, panowie! Dobrze dobrany krawat może ożywić również mniej formalny ubiór, pozwolić Wam się wykazać, jako osoby znające się na stylu i trendach, a także ściągnąć na Was liczne spojrzenia osób obecnych w sali. Ważne jest jednak, by krawat dobrać z rozmysłem. Choć wydaje się, że to tylko niewielki kawałek materiału i nie ma aż tak wielkiego znaczenia, może być zarówno świetnym dodatkiem, który idealnie uzupełni Wasz „look”, jak i gwoździem do modowej trumny.

Jest kilka istotnych cech krawatu, które należy brać pod uwagę przy wyborze tego właściwego. Każdy mężczyzna powinien też mieć w swojej szafie kilka opcji odpowiadających poniższym kryteriom - nie istnieje krawat absolutnie uniwersalny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Cechy, na które trzeba zwracać uwagę to długość, szerokość, kolor, wzór, materiał, faktura, a wreszcie okazja. Każda z tych charakterystyk jest równie ważna i nie należy zaniedbać żadnej. Wszystkie składają się na idealny dodatek do Twojego garnituru. Przyjrzyjmy się zatem po kolei wyżej wymienionym faktorom.

  • Długość

Długość - standardowo krawaty mają od 145cm do 152cm. Długość krawata powinna oczywiście być dobrze dopasowana do wzrostu mężczyzny, który będzie go nosił. Po zawiązaniu krawat powinien sięgać górnej krawędzi paska przy spodniach. O tym, że część węższa znajdująca się pod spodem nie powinna wystawać poza część szerszą, wierzchnią chyba nie musimy wspominać.

  • Szerokość

Szerokość natomiast powinna odpowiadać szerokości klap marynarki. Im szersze klapy, tym szerszy krawat. Różnicy jednego centymetra prawdopodobnie nikt nie zauważy, jednak większa różnica między szerokością klap marynarki i krawatem będzie się bardziej rzucała w oczy i będzie to wyglądało nieprofesjonalnie, warto więc o tę symetrię zadbać. Standardowo szerokość krawata w najszerszym miejscu wynosi 8cm. Aktualnie bardzo modne są marynarki z wąskimi klapami i wąskie krawaty, tak zwane śledziki. Jest to jednak charakterystyczny krój, który niekoniecznie pasuje każdemu - właściwie jedynie bardzo szczupli mężczyźni mogą bezkarnie sobie na to pozwolić.

  • Kolor

W kwestii koloru mamy dwie zasadnicze możliwości. Krawat może być dopasowany do garnituru, jednakże nie w identycznym kolorze, ale podobnym, zgodnie z zasadą ton w ton - niebieski do granatowego garnituru, czy ciemnoszary do popielatego garnituru. Może być również kontrastowy - ciekawym przykładem jest choćby pomarańcz pasujący fantastycznie do ciemnoniebieskiego garnituru. Warto poszukać takich intrygujących zestawień kolorystycznych - z pewnością ożywią one Twój wizerunek. Należy tu jednak pamiętać również o okazji, są bowiem takie sytuacje, w których gra kolorami zwyczajnie nie przystoi.

  • Wzór

Podobnie jest ze wzorami. Ważny jest umiar i wyważenie, żeby nie wywołać niepotrzebnych kontrowersji lub nie ściągnąć całej uwagi raczej na własny krawat, niż na swoją osobę jako taką. Łączenie różnych wzorów jest, oczywiście, dopuszczalne, trzeba jednak pamiętać o tym, by w takim wypadku jeden wzór był wyraźniejszy i większy, a drugi drobny. Powinno się również unikać łączenia więcej niż dwóch deseni. Jeśli więc zdecydujesz się na garnitur w prążki, śmiało dobierz do niego krawat z wzorem, jednak koszulę koniecznie gładką. Nie pozwól na chaos.

  • Materiał i faktura

Materiał i faktura to dwa aspekty, które wiążą się ze sobą. Najbardziej eleganckie, formalne krawaty to te wykonane z jedwabiu, jednak stuprocentowo jedwabne krawaty nie są dostępne wszędzie, ponadto kosztują dość sporo. Popularnym zamiennikiem bywają o wiele tańsze krawaty poliestrowe, które dobrze się układają i również mają charakterystyczny pomysł. Są one jednak gorsze jakościowo i bardziej podatne na zniszczenia. Nie zawsze jednak potrzebny będzie Ci gładki, oficjalny krawat. W bardziej nieformalnych sytuacjach wręcz wskazane są krawaty z innych tkanin - wełny, bawełny, czy lnu. Chodzi tu również o fakturę - jedwab z delikatną, gładką strukturą będzie wyglądał nieodpowiednio w połączeniu z kardiganem, czy sportową marynarką. Tu potrzebne są wyraźniejsze faktury, jakie mają właśnie wełna, czy len.

Chcesz kupić odpowiedni krawat? Odwiedź salon Bytom lub Lavard w podwarszawskiej Galerii Łomianki.

I wreszcie okazja. Krawat powinien pasować do sytuacji. Jeśli więc mowa o eleganckiej imprezie, czy spotkaniu biznesowym, lepiej postawić na stosowane klasyki, dopasowanie koloru ton w ton i materiał o gładszej fakturze. Na spotkania nieformalne można zaszaleć nieco bardziej i postawić na ciekawy wzór, czy bardziej kontrastowe, rzucające się w oczy kolory.

Nie taki wybór straszny!

Choć wydaje się, że to dużo informacji i wiele do zapamiętania oraz do decydowania, prawda jest taka, że krawaty tworzone są w pewnego rodzaju kombinacjach zgodnych z powyższymi zasadami - nietrudno będzie nam znaleźć gładki, jedwabny krawat w klasycznej czerni odpowiedniej na wielkie wyjścia; z kolei krawaty w odważnych kontrastowych kolorach często spotykane są również z większymi, bardziej charakterystycznymi wzorami - np. w szerokie, ukośne pasy. Najważniejsza zasada jest jedna - krawat nie może przyćmić właściciela, czyli Ciebie!