Najnowsze wiadomości

29 listopada 2023 22:38

Biżuteria – na co zwracać uwagę?Biżuteria jest „kropką nad i”, która sprawia, że stylizacja jest kompletna. Można nie przepadać za jubilerskimi cackami, jednak warto zadbać o to, by mieć kilka efektownych drobiazgów, które pomogą nam w wykreowaniu interesujących zestawień. Na co zwracać uwagę, kupując biżuterię?

Biżuteria to przedmioty, które możemy rozpatrywać w różnych aspektach. Są z pewnością ozdoba. Jednak można je też traktować także jako lokatę kapitału. Dobrze dobrana biżuteria sprawia, że strój staje się pełny, wygląda na przemyślany. I odwrotnie – jej brak może odebrać urodę naprawdę fajnym stylizacjom.

Oto krótki przegląd biżuterii, jaką warto mieć. Zacznijmy od absolutnego minimum.

Kolczyki. Jeśli nosisz kolczyki, warto mieć przynajmniej trzy pary. Jedne na co dzień – mogą być niewielkie i skromne, najlepiej sprawdzi się klasyka na krótkim sztyfcie. Pasują do codziennego stroju, zarówno bardziej eleganckiego, jak i na luzie. Do tego jedne kolczyki nieco bardziej wyjściowe – mogą to być większe koła lub proste kolczyki wiszące. I jedna para na wielkie wyjścia – idealnie, jeśli będzie w komplecie z naszyjnikiem. Warto stawiać tu na modele klasyczne, nie starzeją się i można nosić je przez lata. A z czasem zasilą szkatułkę z rodzinnymi pamiątkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Bransoletka. Ozdoba na przegubie dłoni sprawia, że nawet prosta sukienka wygląda bardziej interesująco.
Naszyjnik klasyczny, na łańcuszku także warto mieć. Idealnie, jeśli mamy ich kilka, pasujących do różnego typu strojów.

Biżuteria – z czego powinna być wykonana?
Biżuteria złota to absolutna klasyka. Złoto może być żółte, uważane jest za najbardziej ponadczasowe, choć ostatnio bardzo modne jest złoto białe, rodowane. Coraz częściej w sklepach jubilerskich pojawia się też złoto o ciekawym, różowym odcieniu – hitem są wyroby, które umiejętnie łączą różne kolory złota. Kupując złotą biżuterię warto zwracać uwagę na próbę – im wyższej próby złoto, tym lepszej jest ono jakości, a jego wartość jest wyższa.

Srebro uchodzi za mniej szlachetne, jego wartość także zależy od tego, jakiej jest próby. Dużo droższe, ale odporne na ciemnienie są wyroby ze srebra rodowanego.

Platyna jest drogim i bardzo szlachetnym materiałem. Biżuteria z platyny jest piękna i wyjątkowa.

Stal chirurgiczna idealnie nadaje się do tworzenia biżuterii nowoczesnej, minimalistycznej i nieco surowej. To coś dla miło sików nowych trendów.

Czy biżuteria musi być droga?
Ceny biżuterii mogą być zawrotne: Złoto, platyna, diamenty i inne szlachetne kamienie – co pewien czas zaskakują nas doniesienia o wartych miliony dolarów pierścionkach gwiazd. Jednak nie oznacza to, że musimy wydać majątek, by mieć piękną biżuterię w swojej kolekcji. O czym warto pamiętać?

Stylowa biżuteria nie musi być droga, jednak nie może drogiej udawać. Jeśli nie stać Cię na wyroby z prawdziwego złota, wybierz interesujący projekt ze stali szlachetnej zamiast kiczowatego tombaku. W dobrej cenie możemy zwykle kupić biżuterię ze srebra.

Biżuteria może być sztuczna – kolorowe kamyki, szkiełka, to wszystko wygląda świetnie, jeśli jest bezpretensjonalne i niczego nie udaje. Do wielu stylizacji takie wyroby pasują znakomicie.

Skromniej, ale szlachetnie – lepiej wybrać prosty łańcuszek z prawdziwego złota niż okazały i ozdobny, który złoto tylko udaje.

Sposobem na kupienie interesującej biżuterii w dobrych cenach jest też unikanie jubilerskich sklepów sieciowych i zaglądnie do niewielkich pracowni oraz szukanie w internecie młodych artystów sztuki jubilerskiej.