Szukaj:


Poniedziałek, 22 Stycznia 2018


-->


2017-12-19

Ceny płynów do e-papierosów bez zmian? W 2018 r. zerowa stawka akcyzy

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie. M.in. w odpowiedzi na postulaty producentów, do 31 grudnia 2018 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy.

Uchwalona we wtorek w nocy przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 177, a 7 wstrzymało się od głosu.

Akcyza na płyny do e-papierosów ma wynieść 0,50 zł/ml (500 zł/l), a na wyroby nowatorskie 300 zł/kg (liczona jako 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia) i zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Natomiast przez cały 2018 rok będzie funkcjonować tzw. zerowa stawka podatku. W pierwotnej wersji projektu płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie miały być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r., a podatek na liquidy proponowano na poziomie 0,70 zł/ml.

Zapisy znowelizowanej ustawy oznaczają, że płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz dającym lepszą kontrolę państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą. Zakładane roczne wpływy do budżetu państwa z tytułu nowego podatku wynoszą 75 mln złotych.

Ministerstwo Finansów podaje, że celem projektu ustawy o podatku akcyzowym jest m.in. zagwarantowanie równego traktowania podatkowego przedsiębiorców działających w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz podmiotów z branży papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Producenci wskazują jednak na dużą dysproporcję w wysokości planowanej stawki akcyzy na płyny do elektronicznych papierosów w stosunku do podatku na wyroby nowatorskie. Jak wylicza Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców, aktualnie podatek na liquidy jest ponad dwa razy wyższy od stawki na wyroby nowatorskie:

•    buteleczka płynu do e-papierosa (10 ml) – 5 zł akcyzy,
•    opakowanie wyrobów nowatorskich (20 sztuk) – 1,91 zł akcyzy.Stawka akcyzy na płyny do e-papierosów wynosi 0,50 zł/ml, czyli 500 zł/litr, podczas gdy wprowadzana stawka w tym samym czasie na wyrób nowatorski wynosi niespełna 300 zł/kg. Oznacza to, że podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%. Tak duża dysproporcja odbywa się niestety kosztem polskich przedsiębiorców – tłumaczy Justyna Lipowicz, przedstawiciel branży polskich producentów liquidów.

Wysokość składanego zabezpieczenia podatkowego, wymagana zapisami znowelizowanej ustawy, będzie wyliczana od wartości podatku. Dlatego zdaniem polskich producentów płynów do e-papierosów, aby zapewnić równy start w nowe przepisy producentom obu kategorii produktów, wysokość stawki akcyzy na liquidy powinna być wyrównana i wynieść 0,30 zł/ml. Branża e-papierosowa wymienia pozytywne rezultaty takiego rozwiązania, m.in.: dalszy rozwój małych i średnich polskich przedsiębiorców, zahamowanie powstania szarej strefy, co pozwoli na osiągnięcie zakładanych wpływów z akcyzy do budżetu państwa oraz większa akceptacja wzrostu cen przez konsumentów, a co za tym idzie łatwiejszy dostęp do wyrobów obarczonych mniejszym, w stosunku do tradycyjnych papierosów, ryzykiem negatywnego oddziaływania na zdrowie.

Jako przedsiębiorcy odpowiedzialnie podchodzący do prowadzonych biznesów, popieramy dalszą regulację rynku e-papierosów. Cieszymy się, że Rząd wysłuchał części zgłaszanych przez nas postulatów i wprowadził zerową stawkę akcyzy do 31 grudnia 2018 r. Jednak naszym zdaniem, ze względu na cenę finalnego produktu na półkach sklepowych, stawka podatku na płyny do elektronicznych papierosów powinna zostać obniżona z 50 gr/ml do 30 gr/ml – mówi Justyna Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production.

 -->
Przeboje FMCG 2017

NewsletterO portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu